Střechy – výběr, typ, tvary

Střecha je velmi důležitou součástí každého domu. Nejen, že představuje nenahraditelný prvek stavby, který vytváří celkový vzhled domu, ale plní také praktické funkce, mezi nejdůležitější patří ochrana před povětrnostními vlivy. Stavba střechy znamená poměrně výraznou investici, její náklady se obvykle pohybují mezi 10 až 20 procenty z ceny domu. Cena střechy se liší v závislosti na její rozloze, tvaru, konstrukci i střešní krytině.

Správný výběr tvaru střechy u novostavby

Výběru střešní krytiny předchází volba konstrukce a tvaru střechy. Většina z nás má o vzhledu střechy už minimálně předběžnou představu. Existují však spousty variant tvarů střechy, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli. Zohlednit by se na prvním místě měly místní klimatické podmínky a charakter krajiny. Tyto faktory představují výrazný určující prvek.

Rozhodování Vám může usnadnit také územní plán a místní regulativy, které tvar střechy v dané oblasti mohou určovat. Například na vesnici, kde převládají stavby s tradiční sedlovou střechou, si pultovou střechu možná nebudete moct dovolit.

Typ střechy

Střechu určuje několik faktorů, které utváří její celkový charakter. Použití typu střechy se liší v závislosti na přírodních podmínkách krajiny a místních normách.

  • Tvar

Mezi nejčastější tvary střech patří střecha sedlová, plochá, valbová, polovalbová, pultová, mansardová, stanová, válcová nebo jehlanová.

  • Sklon

  1. Plochá – její sklon není větší než 5°; Její výhodou může být menší spotřeba materiálu. Kvůli malému sklonu je však více namáhána dešťovými srážkami a také tíhou sněhu. Velmi proto záleží na jejím kvalitním provedení, které zaručí vodotěsnost.
  1. Šikmá – do 45°; Nejdostupnější a nejčastěji používaná varianta v České republice.
  1. Strmá – nad 45°; Velký sklon zajišťuje dobrý odvod vody, sníh se nemá šanci nadměrně hromadit. Strmé střechy se hodí do horských oblastí.

 

  • Počet plášťů

  1. Jednoplášťová – používá se ve většině obytných domech.
  2. Víceplášťová – používá se u rodinných domů s plochou i šikmou střechou, ale i na veřejných a účelových stavbách. Mezi vnější a vnitřní vrstvou proudí vzduch. Odvětrávání pomáhá lepšímu odvodu vzdušné vlhkosti a zvyšuje účinnost tepelné izolace.
  • Střešní krytina

Nabídka se střešními krytinami je v moderní době poměrně široká. Nejvíce se u nás používá pálená střešní krytina, která se vyrábí z jílu a je velmi odolná.

Střešní krytiny se liší podle doporučeného použití. Určující může být sklon a tvar střechy, klimatické podmínky nebo nároky na údržbu.

Při jejich výběru se zajímejte především o trvanlivosti výrobního materiálu, a zda daná střešní krytina splňuje technické požadavky.

 

Jaké střešní krytiny jsou k dostání?

  • Pálená střešní krytina
  • Betonová střešní krytina
  • Plechová střešní krytina
  • Vláknocementová krytina
  • Asfaltové šindele
  • Přírodní břidlice
  • Dřevěné šindele
  • Střešní krytina ze slámy nebo rákosu
  • Transparentní střešní krytina

Trendem moderní doby je použití fotovoltaických a solárních systémů. Jejich pořizovací cena je sice poměrně vysoká, investice je to však vratná a během let se Vám zaplatí i s úroky.

Fotovoltaické a solární systémy se upevňují na střešní krytinu nebo na opláštění. Ekologický zdroj energie je rozhodně záležitostí budoucnosti.

Skladba střechy

Krov – tvoří jakousi nosnou konstrukci celé střechy

Izolační vrstva – může být použito více izolačních vrstev, například parozábrana, hydroizolace či tepelná izolace

Střešní krytina – plní účel vnější ochrany proti mechanickému poškození, vytváří celkový vzhled

 

Nejobvyklejší typy tvaru střechy

  1. Sedlová

Sedlová střecha má nejdelší historii. Používána je už stovky let a velké oblibě se těší dodnes. Díky své jednoduchosti a praktičnosti patří mezi nejčastěji používaný tvar střechy u nás.

Střechu tvoří dvě střešní roviny, které spojuje přímočarý hřeben. Od koncových bodů hřebene vedou dva štíty. Při použití sedlové střechy vzniká půdní prostor.

Tento typ střechy má dobré odvětrávání, nabízí variabilitu použití střešní krytiny a své využití nachází zejména na vesnicích.

  1. Valbová

Tato střecha je jednoduchá, a přitom vypadá zajímavě. Tvořena je čtyřmi střešními rovinami a hřebenem. Pokládka střešní krytiny je zde obtížnější než u sedlové střechy.

Také valbová střecha je oblíbená a má široké využití. Její alternativou je střecha polovalbová.

  1. Stanová

Stanová střecha je podobným typem jako střecha valbová. Není však opatřena hřebenem, její střešní roviny se sbíhají do jednoho vrcholu. Tato střecha může mít čtvercový nebo obdélníkový půdorys.

Použít se může u rodinných domů, ale také u věží. Její tvar může být v tomto případě jehlanový nebo kuželový.

  1. Pultová

Pultová střecha není rovná, ale představuje jakousi nakloněnou rovinu se sklonem minimálně 15°. Hodí se zejména do moderních staveb. Je jednoduchá a nenáročná na spotřebu materiálu.

Skládá se z jedné střešní roviny s hřebenem. Díky své prostorové skromnosti a jednoduchému designu se výborně hodí do staveb na hranici pozemku, přístavků, ale také do nízkoenergetických a pasivních domů.

Poloha střechy se umisťuje podle návětrné strany. Pultová střecha není vhodná do horských oblastí.

  1. Další

Používá se také střecha mansardová, válcová a jiné. V praxi často dochází také ke kombinování tvarů střech.

Pokud si se střechou nevíte rady, dejte na doporučení odborníka. Poradí Vám projektant i dobrá montážní firma.