Stavba vlastního rodinného domu

Domov je prostředí, do kterého se každodenně vracíme z práce, kde trávíme šťastné i méně veselé chvíle, scházíme se s rodinou a prožijeme tam velkou část našeho života. Především kvůli těmto důvodům je pro nás náš příbytek tak důležitý a snažíme se ho zvelebovat, jak se dá.

Pro spoustu lidí symbolizuje domov rodinný domek se zahradou, kde se budou moct prohánět Vaše děti, v zimě postaví sněhuláka a v létě bude moct celá rodina uspořádat grilování. A jaké jsou Vaše představy o ideálním domově?

Řešíme stavbu rodinného domu

Pokud zvažujete varianty Vašeho budoucího bydlení a ze všeho nejraději byste si postavili rodinný domek přesně podle svých představ, je důležité být trpěliví, postupovat krok za krokem a pečlivě zvážit každou otázku.

Typ domu…

Postavit si patrový dům nebo bungalov?

Zvolit raději dřevostavbu nebo zděný dům?

Investovat do pasivního či nízkoenergetického domu nebo se spokojit se standardem?

Vsadit raději na moderní styl či zůstat u ověřené klasiky?

Tyto otazníky jsou asi nejzásadnější body, které budete před návštěvou architektonické či projekční kanceláře zvažovat. Rozhodování některých otázek nebude záležet pouze na Vás, ale hodně záleží například také na územním plánu, krajinném rázu pozemku či dispozičním možnostem. Například na malé vesnici, kde stojí samé původní domky, si obtížně budete moci postavit hypermoderní dům.

U zděných domů existuje varianta jednovrstvých a dvouvrstvých. U dřevostaveb volíte mezi difúzně otevřenou či uzavřenou. S každou nejasností by Vám měla ale poradit kvalitní projekční kancelář, která má v oblasti staveb a stavební dokumentace zkušenosti. U některých kanceláří můžete využít i služby obstarání stavebního povolení a pomoc v dalších úředních záležitostech.

Stavbu rodinného domu řešíme také s ohledem na plošnou výměru pozemku. Již dopředu je vhodné rozvrhnout, zda plánujete také přístavbu garáže, terasy, pořízení bazénu, zahrádky a dalších prvků.

Výběr realizační firmy a dodavatelů

Hodně velkou pozornost byste měli věnovat při výběru realizační firmy Vaší stavby. V této záležitosti se ve hře točí poměrně vysoké položky peněz, a proto je na místě zůstávat ostražití a nenechat se ošidit nepoctivým obchodníkem.

Při výběru realizační firmy či dodavatelů se nenechte zlákat podivně nízkou cenou a raději důvěřujte pozitivním referencím od Vašich známých nebo ohlasům na firmu na internetu. Jen tak se podrobíte prevenci před společností, která může třeba z ničeho nic zkrachovat a Vy se nedočkáte dokončené práce ani vrácení svých financí. Stejná kritéria aplikujte také při shánění dodavatelů.