Sekční garážová vrata

Při stavbě garáže se nikdo nevyhne otázce, jak ji otvírat. V současné době jsou velmi populární sekční garážová vrata, která si získala u zákazníků oblibu díky svým vlastnostem. A jaké to konkrétně jsou?

  • systém pohonu, který šetří místo v garáži
  • snadná a pohodlná manipulace
  • cenová dostupnost

Systém pohonu

Vrata se otvírají svisle a zajíždějí pod strop garáže, čímž poskytují maximum místa v garáži, tak i v prostoru před ní. Vratové křídlo se skládá buď ze čtyř, nebo více sekcí, které pomocí torzních pružin zajíždějí na vodících kolejnicích pod strop. Vrata nadlehčuje pružina, proto ani ruční ovládání nevyžaduje velkou fyzickou sílu.

Snadná a pohodlná manipulace

Sekční garážová vrata se ovládají buď ručně, nebo prostřednictvím pohonu s dálkovým ovládáním. Pokud jsou ovládána ručně za madlo, uzamčení zprostředkuje oboustranný ruční zámek nebo vnitřní blokovací zarážka. V případě využití pohonu s dálkovým ovládáním jsou vrata samosvorně udržována v uzamčené poloze i bez použití zámku.

Cenová dostupnost

Zde velmi záleží, jaký si vyberete povrch, vzor, jestli se budou vrata otvírat za pomoci pohonu s dálkovým ovládáním- roli hraje mnoho faktorů. V zásadě lze ovšem říci, že úplně obyčejná sekční garážová vrata nejsou oproti jiným typům výrazně dražší.

Velkou výhodou sekčních garážových vrat je odolnost proti dlouhodobé vlhkosti díky elastickému těsnění po celém obvodu. Těsnění je odolné jak vůči křehnutí a případné korozi vrat, tak i při nahromadění vlhkosti.

Povrch

Na trhu je v dnešní době opravdu široká nabídka. Na výběr jsou například:

  • ocelový povrch – je chráněn proti korozi, déšť z něj bez problému stéká a nedrží se na něm vlhkost
  • dřevěný dekor – odolný proti UV záření

Vedlejší garážové dveře

Praktickým řešením se ukázaly být garážové vedlejší dveře. Pokud potřebujete do garáže jen pro nářadí, kolo, nebo sekačku, využijete vedlejší dveře a nemusíte otvírat celá vrata. Dodávají se vzhledově absolutně stejná jako garážová vrata. Nenarušují tak celkový vzhled a mají praktickou funkci. Kromě pozitivních vlastností mají sekční garážová vrata i nějaké nevýhody.

Nevýhody sekčních garážových vrat

Jde zejména o to, že pokud máte nízkou výšku garáže, může překážet vodicí dráha vrat. Dále je potřeba vzít na vědomí, že montáž se provádí zevnitř garáže, proto je vždy vidět celé ostění. Výhody samozřejmě převažují.

Pokud jste se rozhodli pořídit si sekční garážová vrata, Plzeň, Praha, Brno a další větší města jsou plná firem specializujících se na tento sortiment. Stačí se pouze poohlédnout v okolí a za nedlouho můžete mít nová garážová vrata.