Sekačka na trávu – na každou zahradu je potřeba

Zahradní náčiní je pro zahrádkáře nezbytné

Majitelé zahrad si jsou dobře vědomi toho, že práce na zahradě je neustálým koloběhem, vyžaduje si pravidelnost a nikdy si nesmíte dovolit „usnout na vavřínech“.

Výsledky pravidelné údržby však přináší své ovoce a pohled na krásnou udržovanou zahradu jistě stojí za to.

K údržbě zahrad nám pomáhá celá řada náčiní, bez kterého se v dnešní době už nedokážeme obejít. Vedle ručních a mechanických pomůcek jako například hrábě, lopata rýč, koště nebo motyka nám stále více pomáhají stroje elektrické nebo benzínové, třeba sekačka, vertikutátor nebo křovinořez.

Nutnou součástí zahrádkářské výbavy se stala sekačka na trávu

Pod pojmem zahradní náčiní si většina z nás vybaví jako první sekačku na trávu. Ta většinou nechybí ve výbavě rodinného domu se zahradou, ale také si jí pořídí snad každý chatař – zahrádkář.

Upravený hustý trávník patří mezi atributy udržované zahrady a bez kvalitní sekačky si jej pořídíme jen velice těžko.

Sekačky na současném trhu nabízí nejen funkci sekání, ale běžný je i sběr posekané trávy nebo funkce mulčování. Podle čeho by se sekačka na trávu měla vybírat?

Výběr nové sekačky

Ještě před tím, než se rozhodnete pro konkrétní typ sekačky, informujte se dobře, zda je vhodná pro Vaši zahradu a také jestli splňuje kvalitativní nároky.

Při výběru nové sekačky hraje důležitou roli charakter Vaší zahrady.

Je povrch zahrady členitý? Leží na svahu? Jedná se o menší zahrádku nebo o rozlehlejší plochu?

Všechny tyto faktory jsou při koupi sekačky směrodatné. Záleží také na tom, jak často se sekání trávy chcete věnovat. Sekání přerostlé nebo mokré trávy totiž každá sekačka nezvládne.

U sekačky si všímejte především těchto parametrů:

 • Šíře záběru sekačky

Šíři záběru sekačky volte přímo úměrnou rozloze Vaší zahrady. Čím větší pozemek, tím širší záběr budete potřebovat.

 • Výrobní materiál

Sekačky se liší také výrobním materiálem. Sekačky z plastu jsou sice levné, ale dlouho nevydrží. K dostání jsou také kovové, které jsou sice bytelné, ale poměrně těžké. Nejvyšší třídu představují sekačky ze slitiny hliníku.

 • Výkon motoru

Výkon motoru sekačky by měl být v symbióze s šíří záběru a velikostí Vašeho pozemku. Není dobré pořizovat sekačku s příliš nízkým výkonem. Sekání bude pro Vás namáhavější a kvalita trávníku také nebude přílišná.

 • Pojezd

U rozlehlejších zahrad se vyplatí investovat do sekačky s pojezdem. Náhon v kolech Vám výrazně usnadní práci a tolik se při sekání nenadřete. Výrobci nabízí pojezd jedno i více stupňový. U svažitých terénů je lepší zvolit pojezd s náhonem na zadní kola.

 • Kolečka

Všímejte si i zdánlivé banality, jako jsou kolečka sekačky. Na členitější terén se hodí sekačka s vyššími zadními kolečky. Manipulace pro Vás bude jednodušší. Pozornost věnujte i osazení koleček. Kvalitní jsou kolečka na kuličkových ložiscích.

 • Sběrný koš

Standardem sekaček bývá už dnes sběrný koš. Vhodný je sběrný koš textilní, u něhož nehrozí zahlcení a lépe dýchá než plastový. Uklízení trávy pro Vás bude pohodlnější.

 • Funkce mulčování

Někteří výrobci nabízejí také víceúčelové sekačky. Ty jsou schopné posekanou trávu vyhodit, uskladnit v koši nebo najemno rozsekat a použít na mulčování. Mulčování lze využít při sekání nižšího trávníku. Posekaná tráva tak poslouží jako přirozené hnojivo.

Příliš levné sekačky

I když není sekačka úplně nejlevnější záležitostí, dbejte alespoň na minimální požadavek kvality. Levné sekačky ze supermarketů mají krátkou životnost a neposkytují potřebný servis.

Částečně je pravdou, že si u známých značek platíte za prestiž. Ale straně druhé také za kvalitu. Známí prodejci si nemohou dovolit prodávat podřadné výrobky, protože by tak ztratili jméno i zákazníky.

Neznámé výrobce ztráta prestiže netrápí, a proto prodávají sekačky sestavené z podprůměrných materiálů a ošizené na komponenty.

Nejdostupnější druhy sekaček

Rotační

 • nejvíce dostupná, provoz na benzín nebo elektřinu
 • pracuje na systému vysokorychlostního rotačního sekáčku
 • elektrická varianta je levnější, lehčí, ale kvůli kabelu umožňuje horší manipulaci než benzínová
 • benzínová sekačka je tišší, zpravidla objemnější, hodí se do větších zahrad

Vřetenová

 • nabízí precizní žací ústrojí, které je přesné a šetrné
 • funguje na principu nůžek
 • dokáže zdolat i mokrou trávu, která klade větší odpor

Strunová

 • hodí se do členitých, kamenitých terénů
 • nemá sběrný koš a musí se držet celá ve vzduchu, což znamená poměrně náročnější manipulaci
 • slouží k posekání hůře dostupných míst (svahy, okolo stromů)