Pokládka plovoucí podlahy

Pořídili jste si plovoucí podlahu a rozhodli jste se nevyužít služeb podlahářské firmy. Podlahu si chcete položit sami, ale nevíte jak na to? Pak si přečtěte následující podrobný návod, jak správně položit plovoucí podlahu a vyvarovat se případných chyb. Plovoucí podlahy nejsou nijak připevněny k podkladu ani ke stěnám, ale jakoby volně na podkladu „plave“. Jednotlivé desky podlahy se spojují buď lepením, nebo do sebe zapadnou díky zámkovému systému pero-drážka.

Co budete k pokládce potřebovat?

Základním je dostatečné množství lamel a podkladní vrstvy. Při pokládce podlahy se rovněž neobejdete bez nářadí. Budete potřebovat zejména ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku, kladívko, dotahovací hák, distanční klínky, tužku a přesný úhelník.

Optimální podmínky

Při pokládce je potřeba mít vhodné podmínky. V místnosti by se měla teplota pohybovat mezi 18 až 22 stupni Celsia a vlhkost vzduchu by měla být v rozmezí 50 – 60 %. Díky optimální teplotě a vlhkosti zabráníte tvorbě spár mezi lamelami a vrzání. Podklad by rovněž neměl obsahovat více než 2 % vlhkosti. Tento údaj můžete zjistit změřením pomocí dotykového vlhkoměru nebo CMS přístroje. Pokud jste podlahu položili na vlhký podklad, počítejte s jejím zkroucením a vytvořením nerovností.

Příprava pokládky
Příprava pokládky

Příprava

Ještě než se pustíte do samotné pokládky, nechte podlahu alespoň dva dny v neotevřeném balíku v místnosti, kde ji budete pokládat. Podlaha se během těchto 48 hodin aklimatizuje.

Povrch

Povrch země, na který bude plovoucí podlaha položena, musí být zcela rovný, čistý, suchý a dostatečně pevný. Před pokládkou tedy zkontrolujte pomocí vyrovnávací latě výskyt případných nerovností. Nerovnosti, které jsou vyšší než 2 mm, je nutné vyrovnat pomocí samonivelační hmoty. Těsně před samotnou pokládkou celou plochu ještě jednou překontrolujte, případně zameťte nebo vyluxujte.

Položení podkladní vrstvy

Jako podkladní vrstva se pod plovoucí podlahu používá tenká pěnová folie, která dorovnává mírné nerovnosti, odvádí vlhko, tlumí kročejový hluk a pruží. Podkladní vrstvu položte na povrch v podélném směru plovoucí podlahy. Podélný směr by měl být vždy souběžný s dopadem světla. Jednotlivé pásy pokládejte s přesahem zhruba 20 cm a jednotlivé spoje přelepte.

Samotná pokládka

Plovoucí podlaha by se měla v prázdné místnosti pokládat vždy zleva doprava. Pokud potřebujete přesné napojení na dlažbu, je možné začít u dlažby a pokračovat dále do místnosti směrem k protilehlé stěně. U atypických půdorysů místností si pokládku vždy nejprve dobře promyslíme a naplánujeme, abychom neskončili uprostřed místnosti bez možnosti pokračovat.

Pokládka plovoucí podlahy
Pokládka plovoucí podlahy

Položení první řady

U první řady ořízněte zámek a oříznutou stranu přiložte ke stěně. Pokud místnost nemá atypický tvar, pak je nejlepší začít s pokládkou od levého rohu místnosti. Jednotlivé lamely napojte na sebe přes zámek na kratší straně. Lamelu stačí pouze nadzdvihnout, nasadit do zámku a položit, případně doklepnout kladívkem. Poslední kus u první řady se bude muset ve většině případů oříznout. V případě, že stěny pokoje nejsou rovné, začněte se spojováním u čelní strany a podélné lamely pak zařízněte podle potřeby.

Vzdálenost od stěn

Při pokládce lamel dodržujte dilatační spáru cca 10 – 15 mm od zdi. Potřebné vzdálenosti dosáhnete díky distančním klínkům. Dilatace je tzv. rezerva pro případné objemové změny podlahy, které by při pevném ukotvení podlahy vedly k deformaci a vyboulení podlahy. Příslušnou vzdálenost od stěn je nutné dodržet, zejména u laminátových nebo dřevěných podlah.

Dřevo a lamino se totiž podle klimatických podmínek roztahuje a smršťuje a kvůli nedostatečné vzdálenosti pak může dojít k případné deformaci podlahy. Jedná se o nejčastější chybu při pokládání, proto při položení podlahy dbejte na dostatečnou vzdálenost od stěn, sloupů atd.

Položení druhé řady

Plovoucí podlaha musí být položená podobně jako cihly. Druhou řadu tedy začněte poloviční délkou lamely. Není-li možné dodržet polovinu délky, pak je nutný odstup alespoň 30 cm a více od kratšího spoje v předchozí řadě. Jednotlivé lamely nasaďte opět v mírném náklonu k předchozí řadě a následně zacvakněte. Aby při doklepávání kladívkem nedošlo k poškození lamely, použijte jako podložku pod kladívko rovné dřívko.

Uříznutí lamel

Správně naměřené a uříznuté lamely, které dokončují řadu podlahy, je nutné pevně dotáhnout. To provedete speciálním hákem, který se vsune do spáry na konci řady. Hák je opatřen výstupkem pro kladívko.

Položení poslední řady

Poslední řada lamel ve většině případů nevyjde v celé šířce. Proto se musí jedna lamela za druhou přesně naměřit, oříznout a položit až k poslední lamele. Poslední lamela se bude muset zkrátit jak podél, tak i napříč. Při pokládce poslední lamely využijte opět dotahovací hák.  S položením poslední lamely je plovoucí podlaha kompletně položena.

V závěru odstraňte klínky u stěn a upevněte podlahové lišty. Tyto lišty však nikdy neupevňujte k podlaze. V místech, kde nelze profily ani lišty upevnit, musí se obvodová spára utěsnit elastickou spárovací hmotou.