Podlaha – základ pěkného domu

Celá paleta různých druhů a provedení se nabízí i v otázce podlahové krytiny. Dřevěná, laminátová, kobercová, z PVC, dlážděná .. to vše a mnohem více najdete dnes běžně dostupné v lecjaké prodejně. Nejen při stavbě domu, ale i při výběru podlah je důležité hledět na kvalitu, funkčnost a životnost vybrané podlahy. Koupě nekvalitního povrchu by vás za pár let akorát mrzela.

Každá podlahová krytina má odlišné vlastnosti, dobré i záporné stránky. Dohromady dejte všechna pro a proti a podle výsledku se rozhodněte. Vhodné je také zohledňovat nároky místnosti, do které podlahovou krytinu vybíráte.

Vysoké nároky musí splňovat podlaha v chodbách a kuchyni, méně nároční můžete být například u ložnice, kde podlaha zpravidla není příliš namáhána.


Dřevěná podlaha

+
Velmi přitažlivou variantou bývá mnohdy dřevěná podlaha. Přírodní materiál na podlaze je velmi příjemný a mezi ostatními snadno rozpoznatelný. Je poměrně náchylná na mechanické poškození. Oprava se dá provést poměrně snadno a efektivně, po přebroušení a nalakování je dřevěná podlaha znovu jako nová.

Laminátová podlaha

+
K dostání je v mnoha dekorech za příznivou cenu. Laminátová podlaha umí dobře imitovat dřevo, je odolná a její využití je velmi všestranné.  Laminátová podlaha nemá tak dobré zvukově izolační vlastnosti jako dřevo, při poškození se místo nedá opravit a musí se vyměnit celý kus podlahy.

PVC a vinylové podlaha

+
Snadno se pokládá, pohodlně udržuje, je teplá, tlumí hluk a je vhodná pro alergiky. K dostání je v rozmanitých designech, imitujících dřevo, beton a spoustu dalších materiálů. Vinylové podlahy mohou někomu připadat příliš „uměle“, na místě spojů se tvoří rizikové místo, je nutné plochu spojů minimalizovat

Dlažba

+
Velmi odolná proti odření, hygienická, dlouho vydrží. Nejčastěji se používá v koupelnách, na chodbách, sklepích a dalších více namáhaných prostorách. Moderní je dlažba větších formátů. Je tvrdá a působí studeně.

Koberec

+
Teplý povrch, který působí dobře na dotek, zútulňuje prostor.. Koberec je vhodný je například do dětských pokojů, kde mohou děti sedět na podlaze a hrát si na měkkém a teplém. Není úplně hitem moderní doby, drží se v něm více prachu než na jiných podlahových krytinách, čistí se obtížněji.

Tip: Světlejší nebo raději tmavší podlahu?

Záležet si jistě dáte při výběru barvy a dekoru podlahy. Platí pravidlo, že do tmavší místnosti se hodí světlá podlaha, která prostor rozsvítí a opticky zvětší.

Tmavší podlaha prostor Vašeho domu naopak zútulňuje, je pro člověka příjemná a přirozená. Libé pocity z tmavší podlahy v nás údajně evokuje pocit sounáležitosti s přírodou, neboť původně lidé chodili po půdě, která je tmavší hnědé barvy.

Co se týká praktického hlediska, tak nejpohodlnější údržbu Vám zajistí podlaha středně světlé barvy. Ideálně melírovaná, s výraznými léty nebo jiným jemným dekorem. Nebude na ní tolika vidět prach ani většina jiných nečistot.