Podlaha do garáže, dílny nebo průmyslové haly

Garáž, dílna nebo průmyslová hala – co by mohli mít společného? Dvě místnosti najdete ve svém domě, ten ale přirovnání k průmyslové hale mít nemůže. Tak co tedy? Ve všech třech “místnostech” je nutné klást maximální důraz na odolnost podlahy proti mechanickému poškození. Oprava podlahy je sice možná při téměř jakémkoli použitém povrchu – někdy je ale vhodné přemýšlet dopředu.

Požadavky na podlahy

Mezi základní parametry při výběru podlahy patří bezpochyby odolnost proti mechanickému zatížení. Není to ale jediný prvek, na který byste se měli zaměřit. K dalším bezpochyby patří tepelně technické požadavky, akustická izolačnost, odolnost proti vodě a vlhkosti nebo požární bezpečnost.

Nevhodné podlahové krytiny

Asi málokoho by napadlo vybírat podlahové krytiny měkké a příjemné na chůzi bez bot. Do průmyslové haly, garáže či dílny tak rozhodně nevyužijete podlahu korkovou, vinylovou, dřevěnou nebo linoleum. Chce to něco odolnějšího, betonovějšího nebo epoxidovějšího.

Výběr správné podlahové krytiny

Oproti průmyslové hale je pravda, že u sebe doma nepotřebujete tak odolné podlahové krytiny. Podlaha bude sloužit sice velmi dlouho, ale její zatížení bude několika násobně nižší. Pro vás se pak nabízí několik možností. Vůbec špatnou se nejeví dlažba, která by měla být určena do exteriéru. Pod tuto dlažbu lze využít pravděpodobně všechny druhy betonu – ať už je to hlazený beton nebo beton se vsypem, případně pak jiné materiály – anhydritové lité směsi nebo epoxidové stěrky. Do průmyslových hal se hodí také beton – je však nutné využívat velice tvrdou směs, která se nevyšoupe, nevytlačí a nevadí jí vlhkost nebo chemické zatížení.

Podlahová krytina, která vydrží!

Ze zkušenosti doporučujeme využít epoxidovou stěrku. A nezáleží, do jakých prostor bude. Litá epoxidová podlaha je velmi odolná, realizace je rychlá a lze si vybrat i různá barevná řešení. Cena takové podlahy je kolem 2 tisíc korun za metr čtvereční a to i přes to, že finální vrstva podlahy nabízí 2-4 milimetry tloušťky.

Vhodným podkladem je jakýkoli dobře vyrovnaný beton. Pokud se vám povede podlahu prorazit, spára se musí vyčistit, doplní se materiál a plocha kolem poškození se zabrousí a vyleští. Oprava epoxidové podlahy sice není nejnáročnější, ale doporučujeme jak na realizaci, tak na opravu využít odborných služeb.

Lité epoxidové podlahy jsou výborné nejen díky své vysoké odolnosti a barevnosti – jejich čistitelnost je excelentní. To využijete především v průmyslových halách a objektech, kde lze využít k čištění tlakovou myčku. Vše lze jednoduše setřít, nic se nikam nevpije.

Alternativy epoxidové podlahy

K epoxidovým podlahám nelze přirovnat moc povrchů. Poměrně často používané jsou ale teracové (terrazové/terracové) podlahy. Tyto povrchy se sice využívali především v polovině minulého století, jejich realizace není ani moderním trendům zapovězená. Lité teraco je vyrobené z přírodního kamene a cementu, díky různým barevným kombinacím lze vytvořit velmi pěkné tvary. To ale v průmyslové hale, garáži nebo dílně pravděpodobně nevyužijete. Najdete je u starších bytových domů nebo v nákupních centrech.

Protože byly tyto podlahy realizovány ve větší míře před delší dobou, je dost možné, že by chtěli zrekonstruovat. Renovace teracové podlahy vyžaduje odborný přístup, aby bylo docíleno hladkého povrchu a stejné barevnosti v celé ploše.