Parametry plotů – vybírejte pečlivě

  • Estetická a technická stránka

Symbióza praktičnosti s příjemným vzhledem. Touto problematikou se zabývá obor architektura a ani stavba oplocení není výjimkou.

Stavbu oplocení spousta lidí podceňuje. I když do svého domu investovali nemalé množství peněz a úsilí, oplocení už nepovažují za věc, které by se měla věnovat taková pozornost.

Opak je však pravdou. Plot by měl navazovat na architekturu domu a zahrady a příjemně tento celek doplňovat. Pokud si při volbě oplocení nejste zcela jistí, můžete se obrátit na architekta, který má se stavbou plotů zkušenosti a jistě jeho služby nakonec oceníte.

  • Výška plotu

  • Menší– Oplocení je možné realizovat v různých výškových variacích. Nižší ploty začínají už na výšce menší než 1 metr. Takto nízký plot je však spíše symbolický a ke klasickým rodinným domům se nehodí. Obvykle je tvořen dřevinami (živý plot) a umisťuje se k předzahrádkám. Zde je vhodný kvůli tomu, že nezastíní jiné rostliny a působí přirozeně.
  • Střední – K rodinným domům, kde jsou kladeny vyšší nároky například na zabezpečení a neprůhlednost, ideálně poslouží plot výšky okolo 150 centimetrů. Podle odborníků by plot neměl být vyšší než osoby, které za plotem pobývají. Metr a půl se zdá být ideálním rozměrem.
  • Vyšší – 150 až 180 centimetrů je výška plotu, která Vám zajistí nejvyšší možné soukromí. Další vlastností takto vysokých plotů je bezpečnost. Přelézt tento plot se dá jen obtížně. Vysoké oplocení se používá u fabrik, ale někteří jej preferují i u rodinného domu. I vysoký plot může být vkusný. Měl by být ale úměrný velikosti domu a pozemku.

S výškou plotu souvisí v každém případě proporcionalita. Čím větší pozemek, tím působí vyšší plot přirozeněji a naopak.

Plot může mnohé vypovídat i o jeho majiteli. Nižší plot si pořizují lidé otevření, vyšší oplocení volí ti, kteří si chtějí své soukromí pečlivě střežit.

  • Cena versus kvalita

I když to nemusí být hned zřejmé, pořizování oplocení bývá finančně poměrně nákladnou záležitostí, obzvláště při oplocování rozměrnějšího pozemku.

Tak jak to bývá i v jiných záležitostech, cena plotu jde ruku v ruce s jeho kvalitou. Pokud chcete opravdu bytelný a trvanlivý plot, investice do kvalitního materiálu na výrobu plotu se Vám nevyhne.

Nejschůdnější bývá pro většinu lidí zlatá střední cesta. Při pořizování plotu proto pečlivě vybírejte a nenechte se ovlivnit pouze nejlevnější možností. Z hlediska dlouhodobosti nebývá nejlevnější varianta zpravidla tou nejvýhodnější.

  • Stavební zákon

Když už máte vše naplánované, zbývá už jen dodržet potřebnou legislativu. Zákon v případě stavby oplocení vyžaduje udělení územního souhlasu nebo rozhodnutí o umístění stavby.

Stavba plotu by neměla být v rozporu se zájmy přímých sousedů.