Laminátové podlahy – výhody, nevýhody a údržba

Laminátové podlahy jsou dokonalou napodobeninou dřevěných podlah, proto jsou velice oblíbenou podlahovou krytinou. Na rozdíl od dřevěných podlah mají také příznivější cenu. Laminátové podlahy jsou vyrobené z přírodních materiálů (některé typy jsou tvořeny až z 87 % dřeva), odpadního papíru, syntetických pryskyřic a tapety, která utváří finální vzhled.

Použití laminátových podlah

Laminátové podlahy jsou díky své tvrdosti a odolnosti vhodné prakticky do všech interiérů. Vyrábějí se ve třech třídách odolnosti.

Nejnižší třída zátěže (21 nebo 31) – pro občasné používání, např. do ložnice, pokoje pro hosty, hotelových pokojů, konferenčních místností či malých kanceláří

Střední třída zátěže (22 nebo 32) –  do místností s běžným používáním. Je tedy vhodná do obývacích pokojů, jídelen, vnitřních chodeb, kanceláří, čekáren, hotelových hal apod.

Nejvyšší třída zátěže (23 nebo 33) – lze je využít v místnostech s intenzivním používáním. Ideální pro použití do kuchyně, vstupní chodby, na schodiště, obchodních domů, víceúčelových hal, školní třídy atd.

Hlavní výhody laminátových podlah

  • velice tvrdé a odolné proti poškrábání i odření, proto se hodí především do namáhaných prostor
  • snadné na údržbu oproti své konkurence
  • barevně stále a odolné proti vzniku skvrn (např. od kávy, čaje, vína aj.)
  • díky jejich uzavřenému povrchu se nemá kde usazovat prach, a proto jsou vhodné i pro alergiky
  • přijatelná cena a rychlá montáž

Hlavní nevýhody laminátových podlah

Podlahy vyrobené z laminátu jsou náchylné na nadměrnou teplotu i vlhkost. Laminátové podlahy by se měly pokládat do místností, ve kterých se teplota pohybuje mezi 20 – 30 ˚C a vlhkost kolem 40 – 65 %. Laminátové podlahy mají špatné zvukově-izolační vlastnosti. Doporučuje se tedy pod lamely položit protihlukovou podložku, která zmírňuje hlučnost.

Velkou nevýhodou u laminátových podlah je, že v případě poškození není možná renovace podlahy. U některých podlah lze poškozený díl vyměnit tím, že se musí k danému místu podlaha rozebrat, může ale však dojít k jejímu poškození. U lepených laminátových podlah tato výměna není vůbec možná.

Údržba a péče o podlahu

Laminátové podlahy nevyžadují přílišnou údržbu. Podlahu tedy stačí pouze zamést nebo vysát vysavačem. Lze ji rovněž vytřít navlhčeným mopem, ten však musí být pořádně vyždímán, neboť laminátové podlaze vlhkost vadí a mohlo by dojít k jejímu poškození. Pokud dojde k poškození podlahy (např. poškrábání), lze podlahu spravit pomocí fixační pasty, která má stejný odstín jako podlaha.

Kde koupit laminátové podlahy?

Také uvažujete nad novou dřevěnou podlahou? Potom byste se měli poohlédnout tam, kde mají mnohaleté zkušenosti a kromě prodeje provádí i pokládání a rekonstrukci podlahových krytin. V Praze a Středočeském kraji patří k těm nejlepším AMADEO podlahy – laminátové podlahy Praha.