Koupě bytu nebo nájem?

Většina z nás má v sobě zakořeněný pocit, že vlastnictví nemovitosti je zárukou do budoucnosti a má rozhodně větší smysl, než bydlení v pronájmu.

Co může znít na první pohled jednoznačně, nemusí platit pokaždé a zákonitě. Už nechcete být pouhým nájemníkem a zvažujete koupi bytu? Své rozhodnutí si dobře rozmyslete.

Univerzální výhodné řešení neexistuje

Je výhodnější bydlet v pronájmu nebo si vzít hypotéku na koupi bytu? Tato otázka je dosti individuální a záleží při ní na více faktorech. Při uvažování o hypotéce se nejdříve zamyslete:

Lokalita, v níž se byt nachází

Ceny bytů se v jednotlivých krajích České republiky mohou výrazně různit. Značné rozdíly v ceně nemovitosti závisí také na vzdálenosti od centra či napojení místní infrastruktury.

Standard bydlení, který si hodláte udržet

Velikost, komfort a atraktivita bytu jsou také důležitými hybatelem, který dokáže cenu nemovitosti ovlivnit.

Způsob platby

Můžete část ceny nemovitosti pokrýt z vlastních úspor? Tím lépe, koupě bytu bude pro Vás o to dostupnější.

Uvedená kritéria mohou s cenou bytu výrazně zamávat. Nespěchejte a s výběrem vhodné nemovitosti si dejte záležet.

Rozhodnout se pro nájem nebo koupi bytu?

Pomůckou, jak zjistíte, zda se Vám vyplatí více pronájem nebo koupě bytu na hypotéku, je jednoduchá rovnice. Pokud je výše měsíčního nájemného výrazně nižší, než by byla splátka hypotéky, bude pro Vás výhodnější bydlet v pronájmu.

Výrazným rozdílem v měsíčním výdaji se rozumí částka o 25% nižší, nebo i o více. Porovnání výše nájmu s cenou nemovitosti v dané lokalitě pro Vás může být znamením.

Zkuste být vynalézaví

S otázkou bydlení se pro spoustu lidí vynořuje na povrch také velká nejistota, stres a obavy. Ceny nemovitostí jsou vysoké a bez vzetí úvěru na jejich koupi většina z nás nedosáhne.

Pokud patříte mezi vynalézavé jedince, mohlo by být pro Vás zajímavé následující řešení. Zůstaňte ve svém pronájmu a hypotéku si vezměte na koupi jedné či dvou garsonek.

Garsonku můžete sehnat poměrně lacino, a když ji budete pronajímat, budou se Vám vynaložené investice pravidelně vracet.

Finanční bilance po několika letech může být pro Vás mnohem příznivější, než v případě hypotéky na vlastní byt.

Jaké výhody a nevýhody přináší bydlení v pronájmu

  • Zůstáváte stále flexibilní, nezávislí a neleží na Vás tíživé finanční břemeno. Řešit nemusíte ani problémy spojené s údržbou domu. Pronájem je výhodný zejména pro ty, kteří nemají rodinu nebo nemají jiné závažné závazky.
  • Na druhou stranu nemůžete zvelebovat byt podle svých představ. Omezeni jste rozhodnutími vlastníka bytu. Případné vklady do úprav bytu by pro Vás znamenaly nevratnou investici.

Kladné a záporné stránky koupi bytu na hypotéku

  • Tím, že si platíte něco vlastního, Vám dá pocit domova a jistoty. Byt si můžete přizpůsobit vlastním představám. Pravděpodobnost, že ceny nemovitostí porostou, je navíc reálná.
  • Ke splátce hypotéky počítejte také s placením fondu oprav a výdaji za údržbu bytu. Prvních několik let platíte v hypotéce pouze úroky, až poté nemovitost.

 

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv krok, každou možnost nejdříve co nejlépe propočítejte. Kalkulace více variant Vám pomůže učinit správné konečné rozhodnutí.

Výhodnost koupě bytu nebo bydlení v pronájmu může být pro každého individuální. Věřte číslům a finančním výpočtům a nesnaže se prosadit si svoji ideu za každou cenu.