Korkové podlahy – využití v interiéru

floor-home-cottage-property-living-room-furniture-945406-pxhere.com

Korek do interiéru? Proč ne. Tento přírodní materiál je už po několik let velmi oblíbený. Je totiž znám svými vynikajícími vlastnostmi, které nejeden člověk ocení. Pokud i vy přemýšlíte nad korkovou podlahou, tento článek je pro vás.

Vlastnosti korku

Korek je materiál, který je nejvíce oceňován za svůj přírodní vzhled, pružnost, odolnost a tepelný komfort. Je ohleduplným při chůzi k našim kloubům, méně náchylný na poškození vlhkem či teplotními výkyvy a je vhodný do domácnosti s alergikem.

Výhody korkových podlah:

  • nezatěžuje životní prostředí
  • imitující vzhled řady jiných materiálů
  • výborná tepelná izolace
  • tlumí kročejový hluk
  • vysoká životnost a trvanlivost
  • snadná údržba
  • antistatické vlastnosti

Lepit, nebo nechat plavat?

Přemýšlíte nad položením korkové podlahy do interiéru? Pak máte na výběr ze dvou typů – buď můžete zvolit klasické dlaždice, které se k podlaze lepí, nebo lze pořídit korek ve formě plovoucí podlahy.

Do jakých místností použít?

Korek lze instalovat snad v každém interiéru. Nejčastěji se však využívá k v kuchyni, neboť je velmi pohodlný a také odolný např. při vylití tekutiny. Svými vlastnostmi je vhodný i do dětského pokojíčku. Děti si totiž často hrají na zemi a korek oproti jiným podlahovým krytinám nijak nestudí. Díky tzv. tvarové paměti a vysoké hustotě mu nevadí těžký nábytek či kolečka od židle. Po jeho stlačení se vrací do původní podoby.

Využití dále nachází v předsíních, obývacím pokoji či komerčních prostorech, jako jsou školky či administrativní budovy.

I renovace je možná

Po několika letech nebo v případě poškození lze korek jednoduše zrenovovat pomocí brusky. Po tomto zásahu je však nutná další povrchová úprava v podobě vhodného nátěru, který podlahovou krytinu ochrání a dodá ji nový vzhled.

Ať už budete přemýšlet o pokládce jakékoliv krytiny, vždy to pořádně promyslete, zvažte všechna pro i proti. Podlahová krytina se nemění každý měsíc, proto je třeba být s výběrem obezřetní, abyste pak nelitovali svého rozhodnutí.