Jaké existují druhy koberců?

Na trhu je opravdu velké množství koberců a běhounů. Než se tak pustíte do nákupu, je dobré se v nabídce lehce zorientovat. Nejprve je dobré získat přehled v rozřazení koberců podle druhů. Pak se budete moci vybrat konkrétní druh a z něho začít vybírat. V našem článku se dočtete o dělení podle materiálu.

Univerzální popisky

Koberce jsou většinou výrobců vybaveny univerzálními popisky, který umožňují prodejcům i zákazníků konkrétní typ koberce ihned zařadit do správné kategorii, Jednoduše se z nich dá vyčíst k jakým účelům je koberce vhodný a jaké nabídne vlastnosti.

Podle čeho se koberce rozdělují?

V současné době se koberce rozdělují nejčastěji podle:

  • materiálu,
  • techniky,
  • způsobu pokládky,
  • barev a vzorů.

Materiál

Základním rozdělení koberců podle materiálu je na syntetické jako jsou koberce z polyamidového vlákna, polyesteru a přírodních materiálů jako je bavlna, sysal nebo kokosové vlákno.

Syntetické koberce

Obecně lze říct, že syntetické koberce mají přijatelné ceny, mají dobré antistatické vlastnosti, jsou odolné vůči roztočům a prachu, proto jsou vhodné do domácností, kde žijí alergici a astmatici. Díky propracovanému systému výroby jsou zbavené všech neduh, které jsou spojené s přírodními vlákny.

Syntetické koberce mají sytější odstíny, tvarovou stálost a také snazší a rychlejší čištění a pravidelnou údržbu než je tomu u jejich zástupců z přírodních materiálů. Nevýhody koberců z umělých vláken je pak nižší životnost a náchylnost na poškození vlákna ve frekventovaných místech.

Víte, že…

jsou koberce z přírodních vláken nejstarší technologií na výrobu podlahových krytin? Proto je tato technologie dokonale propracovaná, byla po staletí vylepšována a inovována. Díky tomu jsou koberce z přírodních vláken příjemné na dotek, jsou schopné regenerace po zatížení, déle si udrží své barvy a jsou odolné proti skvrnám a znečištění.

Koberce z přírodních materiálů

Pro celoplošné koberce – koberce metráž z přírodních vláken je charakteristické mikroklima. A to dokáže hotové zázraky. Dokáží regulovat vlhkost v místnosti, vysokou vlhkost pohltí a suchému prostředí vlhkost dodají.

Nevýhodou koberců z přírodního vlákna je pak jejích vysoká cena, postupné vylínání koberce a jejich údržba je znatelně náročnější.

Kombinace vlákna umělého a přírodního

Výrobci koberců se rozhodli spojit výhody obou materiálu a vznikají tak koberce, kde se kombinuje umělé vlákno s přírodním vláknem. Vzniká tak kompromis. Vlastnosti koberce se odvíjejí od toho jaká materiál bude převládat.

Materiál a údržba

U každého materiálu jsme zmínili, jak je to s údržbou, ale shrňme si to. Koberce z přírodního vlákna jsou odolnější vůči znečištění, ale vzniklé skvrny se odstraňují hůře a je potřeba postupovat podle daného postupu a využívat speciální prostředky.

Koberce z umělých, syntetických vláken jsou na údržbu podstatně jednodušší než z přírodního materiálu. Není potřeba přistupovat tolik opatrně a skvrny se velmi rychle odstraní.

Pokud se kvůli skvrnám bojíte si doma položit celoplošný koberec, existuje řešení. Jsou to kobercové čtverce. Ty jsou novinkou na trhu a vyrábějí se v různých barevných variantách a designových řešeních. Jejich výhodou je, že se dá zničení nebo špinavý čtverec jednoduše vyndat a nahradit novým.