Jak zasadit strom?

Stromy na českou zahradu neodmyslitelně patří a pokud máte na své zahradě trochu více místa a toužíte v létě po přirozeném stínu, pak je strom skvělým řešením. V případě, že zvolíte strom ovocný, můžete se těšit na sladkou odměnu. Jak strom vysadit a jak se o něj starat se dočtete v našem článku.

Výsadba stromku do velké míry ovlivňuje jeho další vývoj, a proto je potřeba věnovat pozornost výběru místa a dodržet všechna léty osvědčená pravidla. Je potřeba správně vykopat jámu, zvolit dostatečný rozestup a zajistit stromu patřičnou ochranu.

Kdy stromek vysadit?

Samozřejmě, že je možnost vysadit si strom od pecky, ale bylo by to na dlouho než byste se dočkali stromu. Proto je lepší kupovat už stromek vzrostlý. Jejich výsadba je ideální v době vegetačního klidu, tedy na podzim nebo brzy na jaře. Stromky vysazené na jaře ovšem vyžadují opakovanou a vydatnou zálivku.

Kde je vhodné místo?

Vhodné místo pro strom je tam, kde není ani sucho ani příliš mokro. Místo vždy vybírejte s ohledem na budoucnost a dospělost stromu. Pokud se mu u vás bude dařit určitě budou kolem sebe potřebovat dostatek místa.

Vysadit si stromek na vlastní zahradě není žádný problém, horší je to mimo vlastní pozemek. na cizím pozemku musíte mít souhlas majitele a na obecním nebo státním pozemku je potřeba mít povolení od příslušných orgánů.

tree_planting_001

Vybírejte podle místních podmínek

I když uděláte všechno správně, nemusí se stromu u vás dařit. Může t být špatným výběrem druhu stromu. Vybírejte vždy podle místních podmínek. Je tak nejlepší konzultovat výběr stromu se zahradníkem, lesníkem nebo zahradním architektem. Rada na konec, nejlépe se pečuje o ovocné stromy.

Jáma je základ

Velikost jámy se odvíjí podle kořenového obalu. Je potřeba, aby byla hluboká jako je výška kořenového obalu a 4 – 5 krát širší než je jeho průměr. Díky tomu bude mít strom dostatek místa pro nové kořeny a ty snadněji prorostou od půdy. Po vložení stromu do jámy, by měl být spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, vidět.

Vložení stromu a zasypání

K kmene a kořenového obalu odstraňte všechny plastové obaly, pásky nebo provázky či tkaninu. Strom vždy zvedejte za kořenový obal. Nikdy ne za kmen. Vložte strom do jámy a zkontrolujte, zda stojí rovně. Pak přihrňte hlínu. Všechny kořeny musí být pod úrovní hlíny.

Rovný růst vašeho stromku je dobré podpořit kůly nebo latěmi. Nově vysazené stromy a keře je potřeba zakotvit. K tomu vám dobře poslouží speciální bezúdržbové kotvení stromů na stanovišti KOTVOS, a to bez použití kůlů.

Posledním krokem je zalití

Závěrem úspěšného zasazení stromu je dostatečná zálivka. Na každých 15 cm výšky stromu je potřeba 3, litru vody. Hlína si o několik centimetrů sedne. Rozdíl je pak potřeba opět dorovnat.

Ochrana stromu

Mladý stromek je často terčem zajíců a králíků, kteří okusují kmen. Proto je dobré kmínek ochránit. Ideální je například chránička Milmar proti okusu. Kmínek je v ohrožení také při sekání a pohybu po zahradě, je dobré ho tak ochránit chráničkou TreeProtector. Ta se umisťuje k patce kmene.