Jak vyrobit boudu pro psa

Chcete svému psímu mazlíčkovi vyrobit boudu, kam by se mohl ukládat ke spánku, schoval by se před nepříznivým počasím a v zimě by se tam zahřál?

Pokud je kutilství vaším hobby, můžete vzít výrobu psí boudy směle do svých rukou. Není to žádná věda. Stačí, když dodržíte několik zásadních předpokladů a praktická psí bouda bude na světě.

Co si pro výrobu psí boudy připravit:

  1. Dřevěné palubky

Poslouží jako obkladový materiál na stěny i střechu boudy

  1. Vruty, kovové úhelníky, panty

Jsou vhodné pro spoje, panty se dají použít na odklápění střechy

  1. Dřevěná prkna

Vyrobí se z nich základová konstrukce boudy

  1. Polystyren

Polystyren se dobře hodí v případě, pokud se rozhodnete boudu zateplovat

  1. Lazura

Nátěrem z přírodní lazury předejdete hnilobě dřeva a napadení škůdci

Konstrukční předpoklady pro boudu:

Velikost boudy

Velikost boudy závisí především na velikosti psa, do které v dospělosti vyroste. Měla by být velká natolik, aby se v ní pes mohl otočit a zalézt tak, aby na něj nefoukalo. Výška boudy by měla být o 10 až 20 centimetrů vyšší než stojící pes a šířka boudy se může rovnat výšce psa. Pokud je tedy pes vysoký 50 centimetrů, ideální výška boudy bude 70 centimetrů a šířka 50 centimetrů.

Tvar boudy a vchod

Nejvíce praktickým tvarem je jednoduchý kvádr. U kraje širší obvodové stěny je ideální místo pro vchod do boudy. Vchod do boudy by neměl být zbytečně velký, aby do boudy nefoukalo, ale dostatečně rozměrný k tomu, aby mohl pes pohodlně vcházet a vycházet. Přepážka oddělující chodbu a ložnici. Podél vchodové části je vhodné instalovat dřevěnou přepážku, která bude oddělovat vstupní prostor od místa, kde pes bude odpočívat a spát. Toto pes nejvíce ocení v zimě, kdy bude mít ložnicovou část boudy dobře izolovanou a nebude tak ležet v průvanu.

Střecha

Z hlediska jednoduchosti je nejvýhodnější opatřit boudu pultovou střechou. Její sklon zvolte jen pozvolný, aby na střeše mohl pes relaxovat. Velmi hezky vypadá i střecha sedlová. Její nedostatek je však v tom, že si na ni pes nebude moct vyskočit a odpočívat, jak to většina psů mívá v oblibě.

Umístění psí boudy

Pokud nemáte pro psa již připravený kotec, umístění boudy dobře naplánujte. Pes by se na daném místě měl dobře cítit v zimě i v létě, takže bouda na prudkém slunci není příliš vhodná. Pes by měl mít z boudy dobrý rozhled po zahradě. Umisťujte boudu na místo, kde je pes zvyklí pobývat, anebo které má pes oblíbené. Jen tak bude do boudy zalézat rád. Boudu nepokládejte přímo na trávník, půdu, dlažbu. Podložte jí třeba dřevěnými trámky, které zajistí, aby materiál boudy mohl dýchat a nezačal zespoda hnít.

Konstrukce boudy

  • Než se pustíte do díla, určitě se vyplatí načrtnout si plánek, podle kterého budete při konstrukci boudy postupovat. Vaše práce bude systematičtější a vyhnete se nepřesnostem.
  • Předem zvažte, zda bude pro vašeho psa vhodná zateplená bouda a zda budete chtít boudu zateplovat polystyrenem. Raději si dejte rezervu, aby se bouda zateplovací vrstvou (cca 4 cm) příliš nezmenšila.
  • Nejdříve smontujte základy boudy z dřevěných desek. Jejich vnější stěny obložte palubkami a natřete lazurou.
  • Při vyřezávání vchodového otvoru je výhodné nechat o něco vyšší spodní práh.

Doladění detailů

Máte-li boudu smontovanou, přesvědčte se, zda z boudy neční žádné ostré hrany, hřebíky, třísky a podobně. Jako podestýlku nedávejte psovi do boudy polštáře a deky. Vlivem vlhkosti mohou zatuchnout a psovi nebudou vyhovovat. Daleko vhodnější podestýlkou je sláma. Je přírodní, hřejivá a lépe odvádí vlhkost. Váš pes bude navíc hezky vonět. Pokud jste zvolili vyklápěcí střechu, bude pro vás údržba a úklid boudy mnohem jednodušší.

Pro výběr vhodného materiálu můžete využít například e-shop společnosti PEMATEX.