Jak vybrat matraci?

V dnešní době můžeme na trhu objevit široké spektrum kvalitních matrací na spaní a záleží jen na nás, kterou upřednostníme. Existuje několik základních typů:

  • pěnové matrace
  • pružinové matrace
  • latexové matrace

Pěnové matrace

Velkým hitem se v poslední době stala matrace z tzv. líné pěny. Pěnové matrace při kontaktu s tělem měkne a dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti. Dále využívá efekt tzv. pomalého vracení se do původní polohy. Tím nedochází k narušení krevního oběhu a je také eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku uvolněné, což přispívá ke zmírnění bolesti zad.

Pružinové matrace

Klasické pružinové matrace obsahují jeden pružinový blok. Kladem této matrace je vysoká prodyšnost. Jsou tedy odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií. Vyznačují se také vyšší tvrdostí oproti pěnovým matracím, proto se hodí spíše pro příležitostné spaní.

Latexové matrace

Jsou vyráběné ze směsí přírodního a syntetického kaučuku. Velkou výhodou je tzv. bodová elasticita. K deformaci dochází pouze na místech, na která je vytvářena síla. Vyznačují se dlouhou životností a měkkostí. Díky své měkkosti není vhodná pro každého uživatele, ale skvěle poslouží jako speciální zdravotní matrace. Nevýhodu skrývá i nižší prodyšnost matrace.

Dále můžeme výběr matrací rozdělit podle rozměrů:

  • matrace 90×200
  • matrace 140×200

Matrace 90×200

Jedná se o základní jednolůžkovou matraci a je také nejprodávanější. Díky rozměrům se s matrací dobře manipuluje. Například při praní jejího snímatelného potahu.

Matrace 140×200

Jedná se o menší dvoulůžkovou matraci, která je velmi prodávaná a oblíbená. Pokud zvažujete koupi matrace 140×200, berte vždy v potaz váhu svého partnera. Rozdílná váha znamená i rozdílné požadavky na matraci. Nabídka je široká a každý si jistě vybere tu správnou matraci, která mu zajistí kvalitní spánek.