Jak vybrat LED žárovku?

Přemýšlíte do svého bytu o výběru žárovek? Chcete něco úsporného, co však bude mít dobrou svítivost? Na trhu jsou k dispozici klasické žárovky, úsporné žárovky nebo LED žárovky. V poslední době získávají na oblíbenosti právě LED žárovky. Vyvstává však otázka, jak takové LED osvětlení interiéru vybrat? To Vám prozradíme v tomto článku.

Proč si vybrat LED osvětlení?

LED osvětlení disponuje mnohými přednostmi a výhodami. Mezi nejlepší se řadí:

  • úspornost a energetická nenáročnost (lze uspořit až 70 % energie)
  • dlouhá životnost (50 000 – 100 000 hodin)
  • nízká teplota povrchu
  • vysoká odolnost proti nárazům a vibracím
  • přispívá k vytápění interiéru

Výběr ideálních LED žárovek

Při výběru vhodného LED osvětlení je důležité se zaměřit především na výkon, barvu, spotřebu a životnost.

Výkon žárovky a její svítivost

Při výběru vhodných LED žárovek je podstatný hlavně její výkon, se kterým je spjata také svítivost. Výkon udává spotřebu žárovky a vyjadřuje se většinou světelným tokem v lumenech (lm). Obecně lze říct, že čím více lumenů žárovka má, tím více světla dává. Při výběr proto vždy porovnávejte lumeny a dávejte si pozor na LED žárovky se zastaralou technologií (více wattů), které mají větší spotřebu, ale přitom méně svítí (méně lumenů).

Uvedený světelný tok udává u žárovky, jak moc bude svítit. Pro větší představu uvádíme tabulku s watty a lumeny:

Watty Lumeny
25 W 220-250 lumenů
40 W 410-470 lumenů
60 W 700-810 lumenů
75 W 920-1060 lumenů
100 W 1300-1530 lumenů

Barva světla

V dnešní době jsou k dispozici žárovky s různými barvami světla a bez škodlivého UV i IR záření. Do každé místnosti se však hodí jiná barva světla, proto je důležité vybrat si vhodnou barvu světla, abyste se v dané místnosti cítili příjemně.

LED žárovky se vyrábějí ve třech barvách:

  • Teplá bílá barva – její barevné spektrum činí 2700 – 3500 º K, jedná se o žárovku, která má hřejivý žlutý nádech, tím je velice podobná klasické žárovce, díky tomuto osvětlení prostory působí měkce a útulně, žárovky s teplou bílou barvou se nejvíce hodí do obývacích pokojů, ložnic, dětských pokojů a dalších místností, ve kterých se chce člověk cítit příjemně
  • Denní bílá barva – představuje bílé ostré světlo, které má barevné spektrum 4500 – 6500 º K, světlo v místnosti má chladnější nádech, žárovky s denní bílou barvou jsou nejvíce vhodné pro použití do pracoven
  • Studená bílá barva – jedná se o namodralé a tedy chladné světlo s barevným spektrem 6500 – 9000 º K, toto osvětlení se hodí pouze do skladů nebo venkovních prostor

Úhel svícení

Další důležitým parametrem je také úhel svícení, který značí rozptyl světla do prostoru. Obecně lze říct, čím je úhel svícení větší, tím více žárovka svítí do stran. Pamatujte, že žárovky s menším úhlem jsou ideální do lampiček a žárovky s větším úhlem zase na osvětlení pokoje. Vybíráte-li žárovku do klasického lustru, tak u té je potřeba, aby svítila do všech stran. V takovém případě si pořiďte LED žárovky s úhlem 270º.

Závit žárovky

Kromě parametrů žárovky je důležitý také její závit. K dispozici bývají žárovky se třemi druhy závitu – klasický velký (E27), menší (E14) a žárovka typu bodovka (GU10). Pokud si nejste jistí výběrem žárovky se správným závitem, doporučujeme podívat se na starou žárovku. Jen tak si budete jistí, že kupujete tu správnou.