Jak si vybrat klimatizaci?

Klimatizace se stává běžným vybavením domácnosti a především v horkých letních dnech je k nezaplacení. Pokud jste se rozhodli si klimatizaci domů pořídit, připravte se na širokou nabídku různých typů, které se od sebe mohou v mnohém lišit. Proto než se vydáte si přečtěte náš článek, kde se dozvíte, jak a podle čeho vybrat kvalitní klimatizaci.

Co při výběru sledovat?

  • složení klimatizační jednotky
  • spotřebu elektrické energie a náklady na provoz
  • výkon klimatizace
  • design
  • funkce
  • záruku a servis

Základní parametr je výkon

Výkon je klíčovým parametrem, kterým musíte při výběr klimatizace začít. Obecně platí, že čím je větší místnosti, kterou má jednotky ochladit nebo vytopit, tím je potřeba vyšší výkon jednotky. Pro lepší představu vám uvedeme konkrétní příklad:

  • běžný pokoj o rozměrech 7 metrů délka, 3,5 metrů šířka a výška stropu 2,8, objem takové místnosti je 69 m3 a ideální volbou klimatizace je s výkonem chlazení 2, 5 kW.

Při výběru výkonu je ovšem potřeba zohlednit i jiné faktory než pouze rozměry místnosti, je potřeba počítat se specifickými teplotními podmínkami jako jsou velká okna, kterými velkou část dne svítí slunce, zda se jedná o podkroví nebo zda je v místnosti velké množství elektrických spotřebičů s velkým odběrem – televize, lednice, vařiče, počítač.

Zaměřte se na spotřebu

Každého uživatele samozřejmě také zajímá spotřeba elektrické energie, která má značný vliv na celkové náklady na provoz klimatizace. Zjednodušeně platí, že čím je chladící zařízení levnější, tím je spotřeba vyšší. Proto si u každého modelu pečlivě přečtěte energetickou třídu, kterou výrobce musí uvádět.

Velice výhodně vycházejí klimatizace s inverterem. To jsou klimatizace, které pracují jako tepelné čerpadlo a nabízejí i funkci topení. Tyto klimatizace jsou sice dražší, ale na provozu a spotřebě ušetříte až o 40 %. Proto vždy stojí za zvážení, jak často a kde budete klimatizaci používat a zda se prvotní investice vyplatí a nebo nikoliv.

V případě, že chcete klimatizaci pouze na letní měsíce a do jedné místnosti, určitě se vám investice do dražší klimatizace nevyplatí a bude se vám vracet dlouho. Jiné to je pokud chcete klimatizaci do celého domu a máte s ní v plánu chladit i topit, tak pak je investice na správném místě.

Z čeho se klimatizace skládá?

Klimatizace se běžně skládá ze dvou hlavních dílů. Vnitřní a vnější jednotky. Vnitřní jednotka je v interiéru a venkovní kdekoliv venku. Hlavní dílem celého systému je kompresor, které je v jednotce venkovní.

Obě jednotky jsou propojené měděnými rozvody, ve kterých proudí chladicí kapalina, dále jsou pak součástí klimatizace napájecí a komunikační kabely. Vnitřní jednotka se obvykle umisťuje do vyšších míst a ovládá se dálkovým ovladačem.

Nezapomeňte na design

Klimatizace se samozřejmě vybírá primárně na základě technických parametrů, ale jelikož bude vnitřní jednotka uvnitř interiéru, pak se musí brát v potaz i design klimatizace. V současné době se vyrábějí jednotky, které se mohou bez problém stát součástí moderního interiéru.

Možností je, že dokonale splynou s okolím nebo se mohou stát výrazným prvkem celé místnosti. Můžete volit z matných i lesklých povrchů, různých barevných provedení a také velikostí. Je jen na vás čemu dáváte přednost.

Časovač nebo noční režim jistě oceníte

Klimatizace kromě hlavní funkce – chlazení a oteplování vzduchu v místnosti, dokáží i jiné funkce a nabízejí celou řadu vychytávek. Jednou takovou je časovač, kdy nastavíte, kdy má klimatizace začít a skončit pracovat. Noční režim pak přizpůsobí teplotu vzduchu podle vašeho denního režimu.