Jak vybírat venkovní bazén?

Mít bazén na zahradě není v dnešní době již žádnou zvláštností. Bazén se dá obstarat i za velmi přijatelnou cenu a nepořizují si ho pouze lidé s velkou zahradou, ale dostupné varianty se najdou i pro obyvatele bytu s balkonem. Nabídka bazénů je na současném trhu velmi široká. Bazény se vyrábí v různých velikostech a materiálech, tvarech a doporučených určení.

Ztrácíte se v nabitých katalozích různých prodejců a potřebujete poradit, podle čeho vybírat a na co si dát při koupi bazénu pozor?

Základní kritéria při výběru bazénu

Prostor pro bazén

Před koupí bazénu je dobré si určit, kam bazén umístíte. Toto vymezení není důležité pouze kvůli rozměru bazénu. Pro některé typy bazénu je zapotřebí mít zcela rovný povrch, kde se bazén umisťuje.

Jestli uvažujete o bazénu zapuštěném do země, berte v úvahu přístupnost určeného místa, kam se bude muset dostat těžká technika. Pokud je Vaše zahrada situována na mírně svažitém terénu, je třeba tento fakt při výběru bazénu zohlednit. Ne každý typ bazénu je do určitého terénu vhodný.

Bazén je nelépe umístit na nejslunnější místo Vašeho pozemku. Slunce by mělo na bazén svítit v ideálním případě po dobu celého dne. Pak se budete moci příjemně cachtat od rána až do večera.

Finanční dostupnost

Otázka ceny pro Vás může být také dosti směrodatným kritériem. Náklady bazénu nejsou spjaty pouze s pořízením, ale také s údržbou, dokoupení filtrace, bazénové chemie a dalších položek za provoz bazénu.

Nejlevnější variantou venkovního bazénu je bazén nafukovací. O něco více zaplatíte při koupi laminátového či plastového bazénu. Asi největší investicí pro Vás bude bazén betonový. Vyšší cenu však může vykompenzovat vysoký komfort a jeho dlouhá životnost. Výhodněji nakoupíte zaručeně během předsezónních nebo posezónních slev a výprodejů.

Plavecký nebo dětský

Před koupí bazénu je dobré zvážit i to, zda v bazénu budete chtít pouze relaxovat a osvěžit se, anebo si i zaplavat. Hloubka plaveckého bazénu by neměla být nižší než 1,2 metru.

Pokud ale chcete, aby bazén plnil účel spíše jako brouzdaliště a mohly se v něm bez obav koupat i malé děti, je vhodnější zvolit hloubku nižší než 1 metr. Kompromisem může být plavecký bazén se sklonem dna. Tuto všestrannost Vám může splnit nejlépe bazén betonový.