Jak si vybrat správnou střešní krytinu?

Nabídka střešních krytin je velmi široká a je obtížné se v ní zorientovat. Nejen, že si musíte při realizaci vybrat typ střech, ale také vhodný typ střešní krytiny. Proto jsme pro vás sepsali základní typy a druhy střešních krytin, spolu s jejich vlastnostmi.

Druhy střešních krytin

 • došky – tradiční střešní krytiny, vyrábí se ze žita a má životnost 30 – 50 let,
 • šindel – střešní krytina vyráběná z prken, životnost 30 – 60 let,
 • břidlice – střešní krytina vyráběná z metamorfované horniny, neomezená životnost,
 • šablonové desky (eternitové, plastové) – eternitové zdraví škodlivé, plastové z recyklovaného plastu,
 • pálené tašky (poddruhy bobrovka, esovka, flacovka, hřebenáč) krytina z keramické
  hlíny, životnost 50 a více let,
 • betonové tašky – krytina z portlandského cementu, písku, vody a pigmentu železa, životnost 50 a více let.

Mezi nejoblíbenější střešní krytiny patří už delší dobu pálené a betonové tašky. je to především díky jejich dlouhé životnosti a také oba typy působí vysoce estetickým dojmem a výrobci na ně poskytují záruku 30 let.

Pálená taška se vyrábí z keramické hlíny, která je odolným a současným požadavkům vyhovující materiál. Je recyklovatelný, ekologicky vyráběný), který má dlouhodobou časovou stálostí a životností. Pro dosažení základní cihlové barvy se nepoužívá žádné barvivo.

Šikmé střechy

Betonová taška

Betonové střešní tašky jsou vhodné do extrémních přírodních podmínek, jako jsou horské chaty. Je to protože se u betonových tašek postupně s časem zvyšuje jejich dlouhá životnost a také jdou betonové tašky nejtěžší ze všech krytin a vydrží tak nápory větru.

Typy střech podle sklonu

Střechy se dají dělit podle různých kritérií jako je tvar, sklon, počet plášťů nebo jejich funkce. Nejvíce známé dělení je podle sklonu střechy, ty dělíme na:

 • ploché střechy – sklon střešních rovin 0-5°
 • šikmé střechy – sklon střešních rovin do 45°
 • strmé střechy – sklon střešních rovin nad 45°

Šikmé střechy se dále dělí na například na pultové, sedlové, valbové nebo stanové (jehlanové) střechy. Nejvíce známou a tradiční je šikmá střecha sedlová. Je velmi rozšířená u rodinných i bytových domů. Má dvě střešní roviny, přímočarý hřeben, dvě okapní a štítkové hrany.

Proč je sedlová střech tolik oblíbená?

Sedlová střech je tolik oblíbená díky své funkčnosti, jednoduchosti a také nízké ceně. Sedlová střecha má tvar, který se po generace osvědčil a je tak dokonalou střešní krytinou. Sedlová střech, stejně jako ostatní typy, má za úkol odvádět vodu z horní části stavby a bránit jejímu hromadění.

Sedlová střech je velmi snadná na údržbu a také je velkou technickou výhodou snadná pokládka střešní krytiny. Není totiž potřeba, kromě prostupů oken nebo komínů, řezat tašky, to je díky jednoduchému tvaru střechy. sedlová střech je také designovým prvkem každého domu.

Přemýšlejte nad solárním systémem

Střecha nemusí mít pouze funkční charakter, můžete ji využít i aplikaci solárních systémů, které vám mohou ohřívat teplou vodu. Sedlová střecha nabízí polárním systémům ideální tvar, protože je možné si vybrat správnou světovou stranu, aby se dům stal méně energeticky náročným.