Jak si vybrat sedací vak?

Sedací vaky se staly hitem a můžeme je vidět téměř všude. Objevují se v domácnostech, často pak v dětských pokojích, obývacích pokojích, ale také v kavárnách, terasách nebo zahradách či parcích. Otázkou tak je, jak si vybrat ten správný, aby byl pohodlný a dlouho vydržel. Odpověď najdete v našem článku.

Kam s ním?

Sedací vak nebo pytel je univerzálním kusem nábytku, který můžete využívat k nejrůznějším účelům. Můžete na něm sedět, ležet, spát, a to klidně ve dvou nebo ve třech, záleží na velikosti. Potahový materiál pak určí, kam ho můžete umístit.

Ideální je sedací vak do prostoru, který je určený pro odpočinek a relax. Skvěle zapadne do dětských pokojíčků, kde poslouží jako místo pro hraní, čtení nebo odpolední šlofík. Ani v obývacím pokoji se neztratí. Velmi oblíbený je také do komerčních prostor jakou jsou nákupní centra, kavárny nebo restaurace nebo kanceláře.

Sedací vaky nemusí být nutně umístěné pouze v interiéru. Pokud zvolíte nepromokavý a odolný potahový materiál pak ho můžete využít na terase, zahradě, v parku nebo na verandě. Zkrátka všude tam, kde chcete mít pohodlí.

Vybíráme správnou velikost

Správně vybraná velikost je pro další využití sedacího vaku klíčová. Při výběru velikosti je důležité myslet na dva základní parametry:

  • výška osoby, která bude vak využívat
  • velikost prostoru, kde bude vak umístěn

Proč je důležitá výška osoby? Protože zde platí, že čím je osoba vyšší, tím je potřeba větší vak, aby byl pro osobu maximálně pohodlný. Proto se dospělým doporučuje velký vak, dětem a dorostu pak vak menší nebo střední.

Velikost sedacího vaku má samozřejmě vliv na okolní prostor. Proto volte velikost takovou, která vám nezaplní celý prostor. Jestli chcete sedací vak do prostorného obývacího pokoje, tak sáhněte po velkých vacích s objemem 500 litrů a více.

Do menší prostor, nebo prostor, kam chcete umístit více jak jeden sedací vak, pak více hodí menší a střední sedací vaky o objemu 300 až 400 litrů.

Vyberte vhodný potah a materiál

Materiál, ze kterého je sedací vaky vyrobený, je dalším důležitým kritériem, který je potřeba důkladně zvážit. Existuje celá řada materiálů, ze kterých můžete vybírat. Záleží vždy na to, zda bude vak použitý v interiéru nebo exteriéru. Můžete volit:

  • ekokůže
  • nylon
  • plyš
  • bavlna
  • polyester

Na náplni hodně záleží

U náplně je potřeba volit kvalitu před cenou. Nejčastěji se volí polystyrenová drť, která ovšem rychle slehne a práší se z ní, což je nepříjemné a zdraví škodlivé. daleko lepší je volit jako náplň tvrzené polysterenové kuličky EPS. Ty se dále dělí podle velikosti jednotlivých kuliček.

U náplně je důležitá také hustota kuliček ve vacích. Platí pravidlo, že čím větší kuličky, tím lépe se na vaku sedí, ale mají tendence slehávat. Proto mají kvalitní sedací vaky otvor pro doplňování kuliček a prodejci prodávají náhradní náplně do vaků.

Snímek obrazovky 2017-05-18 v 13.19.13