Jak si vybrat kvalitní zahradní nábytek ze dřeva?

Zahrada a terasa představují pro nás v dnešní době důležité kousky přírody, zejména pokud bydlíme ve městě. Abychom si co nejvíce vychutnali sluníčka a relaxace na naší zahradě, pak je potřeba vybavit zahradu hezkým a pohodlným zahradním nábytkem. Jak však tento zahradní nábytek z široké nabídky vybrat? Pak čtěte dále.

Zahradní nábytek ze dřeva

Zahradní dřevěný nábytek z masivu je vyroben ze dřeva, které se považuje za nepřirozenější materiál. Dřevo jako přírodní materiál skvěle koresponduje s atmosférou každé zahrady. Nejčastěji se pro výrobu dřevěného nábytku využívá tvrdé dřevo, které je bytelné, robustní a má vysokou stabilitu.

Výhody a nevýhody dřevěného nábytku

Mezi přední výhody dřevěného zahradního nábytku patří jeho přírodní materiál, který v zahradě působí velice přirozeně. Naopak nevýhodou je péče o tento materiál. Dřevo je velice choulostivé, proto nemůže být na zahradě po celý rok. Během zimy či deště musí být schovaný, aby nedošlo k jeho poškození. Při péči se musí ošetřit speciálními oleji, které prodlužují nábytku jeho životnost.

Výběr zahradního nábytku

Stejně jako postel, sedačka či jídelní stůl by měl být venkovní nábytek pohodlný, stylový a splňovat důležité vlastnosti jako rychlá a snadná údržba nebo skladovatelnost. Proto je nutné si před výběrem zahradního nábytku uvědomit, co od něj očekáváte a jakými konkrétními vlastnostmi by měl disponovat.

Jaký by měl být?

Dřevěný zahradní nábytek z masivu by měl být pohodlný, snadno udržovatelný a měl by mít dlouhou životnost. Vybírejte mezi posezením, které je již ošetřené např. lakem, barvením, mořením, voskování či napuštěný olejem. Díky tomu je totiž více odolný a nepodléhá nepříznivým vlivům počasí.

Kam se nábytek umístí?

Před nákupem zvažte, kam toto posezení umístíte. Je velký rozdíl pořizovat nábytek do otevřeného prostoru, nebo pod zakrytou terasu. Do zahrady bez případného krytí určitě pořiďte dřevěný zahradní nábytek z odolných materiálů. Pod terasu, pergolu nebo balkon zvolte klidně choulostivější materiál. Kromě místa je také velice důležité, jak je tento prostor veliký. Přece jen nechcete pořídit zahradní nábytek, který se nakonec na vyhrazené místo nevejde.

Dřevěný zahradní nábytek

Jaké by měl mít materiál konstrukce?

S prostorem souvisí také povrch, na kterém židle se stolem budou stát. Na terasu s širšími spáry určitě není vhodné pořizovat nábytek s tenkýma nohama. Důležitá je i stabilita na běžném trávníku. Doporučuje se tedy vybírat nábytek také dle jeho nožiček v závislosti na povrchu, tak aby nedošlo k žádnému úrazu.

K čemu bude sloužit?

Při výběru velice záleží i na tom, k čemu bude posezení sloužit. Pokud se chcete pouze na zahradě slunit, vybírejte si pohodlné kousky, které lze polohovat. Pro posezení a stolování se soustřeďte na výšku a hloubku sedu. Sezení by mělo být vždy pohodlné a příjemné.

Pro kolik lidí?

V neposlední řadě si uvědomte, kolik lidí ho bude využívat. Nezapomeňte ani na pravidelné návštěvy. Pro méně lidí lze volit křesla, která jsou opravdu komfortní. Pokud však potřebujete sezení pro více lidí, pak je vhodnou variantou lavice. Veškeré sezení je také dobré vybavit podsedáky, díky kterým je sezení na tvrdém materiálu pohodlnější.

Péče o zahradní nábytek

Zahradní nábytek by měl být vyrobený tak, aby veškeré nepříznivé počasí během letních měsíců přestál. I přesto však dochází ke zkrácení životnosti nábytku. Zahradní nábytek ze dřeva by se měl pravidelně zakrývat ochrannou plachtou, případně ho při nepříznivém počasí přesunout pod střechu. Z nábytku by se též mělo při nepřízni počasí sundat polstrování, i když je označeno za voděodolné.

Dřevěný zahradní nábytek

Kromě toho je nutné o zahradní nábytek čas od času také pečovat. Pokud dřevěný nábytek není nijak poškozený či poškrábaný, při údržbě si vystačíte pouze s vodou a saponátem. V případě poškrábání se musí nábytek přebrousit a natřít. Na dřevěný zahradní nábytek se také používají speciální oleje, které prodlužují celkovou životnost nábytku.

Uložení nábytku po sezoně

Na podzim a zimu by se zahradní nábytek neměl nechávat venku, ale měl by se uskladnit na teplé a suché místo (např. garáž, kůlna, zahradní domek atd.). Nábytek po sezoně vždy uskladňujte očištěný a ošetřený speciálním přípravkem pro dřevo. Rozhodně nábytek přes podzim a zimu nepřekrývejte plastovou fólií, mohlo by se totiž stát, že se na něm vytvoří plísně či různé houby. Pro překrytí nábytku je vhodnější textilní plachta.

Ať už si pořídíte jakýkoliv venkovní nábytek, nevybírejte ho pouze na jednu sezónu. Kvalitní zahradní nábytek by měl sloužit několik let, proto se před koupí dobře informujte o způsobu ošetření, životnosti, odolnosti či dostupnosti dalších kusů.