Jak se staví dřevostavba?

Rozhodli jste se pro výstavbu dřevostavby a zajímá Vás, jak probíhá samotná realizace domu, jak dlouho výstavba trvá či jaké jsou její výhody oproti výstavbě zděného domu? Pak si přečtěte následující článek, který pojednává o přednostech dřevostavby a samotném průběhu výstavby.

Příprava před výstavbou

Výstavba dřevostavby se výrazně liší od zděných rodinných domů. Dřevostavba se totiž staví pomocí suchého procesu, při kterém odpadá betonování a nutné technologické pauzy.

Před výstavbou je důležité věnovat patřičnou pozornost přípravě, neboť během realizace by oprava nedostatků v projektu nebyla levnou záležitostí, jako tomu je u mokré výstavby. Pokud jste se tedy rozhodli pro výstavbu dřevostavby, je nutné projekt svěřit odborníkovi, který má v této oblasti dostatečné zkušenosti, a samotnou výstavbu dřevostavby pak tesařské firmě.

Samotná výstavba dřevostavby

Výstavbu dřevostavby lze rozdělit na dva úseky a to na:

  • výrobu základové desky,
  • montáž dřevostavby.

Základová deska

Během této první fáze výstavby dřevostavby dochází k vyměření základů, jejich vykopání a zhotovení základové desky. Celý tento proces trvá zhruba 1 – 2 měsíce.

Výstavba dřevostavby

V druhé fázi dochází k samotné montáži dřevostavby. Doba výstavby se vždy odvíjí dle toho, zda dřevostavbu firma sestavuje z jednotlivých panelů přímo na místě stavby, nebo si tyto části připraví ve výrobní hale. V případě předpřipravení je hrubá stavba postavena za 3 – 5 dní a do měsíce je dřevostavba kompletně připravena k bydlení.

Náklady za dopravu

Náklady na dopravu jsou podstatně nižší než u klasických zděných domů, neboť je samotná konstrukce dřevostavby i její komponenty lehčí. Kromě toho není na staveništi potřeba mimo základové desky těžká stavební technika či jeřáb.

Ochrana dřeva

Při výstavbě dřevostavby je nutné deskové dřevěné materiály ošetřit natřením, nástřikem nebo impregnací proti různých plísním, houbám či hmyzu. Tato úprava bývá u deskových materiálů provedena už u výrobce.

Přednosti dřevostaveb

Mezi přednosti výstavby dřevostaveb se řadí:

  • možnost výstavby po celý rok
  • rychlá výstavba dřevostavby
  • snadná instalace vody a elektriky
  • možnost úpravy v pasivní domy

Možnost výstavby po celý rok

Montované dřevostavby je možné stavět celoročně, tedy i během zimního období. Důvodem celoročního stavění je fakt, že se při výstavbě nepoužívají žádné materiály, které jsou citlivé na chlad a mráz. Dále se dřevostavba staví také bez technologické pauzy, čímž se doba výstavby výrazně zkracuje. Postavení hrubé stavby prováděné suchou formou trvá zhruba 10 až 16 týdnů.

Rychlá výstavba

Některé části dřevostavby jsou předem vyrobeny ve výrobní hale. Vyrobené velkoplošné panely se takto doplní okny, okenními parapety a vchodovými dřevy. Ve výrobní hale je rovněž nanesena základní omítka i vnější zateplení. Tím tyto činnosti odpadají během samotné výstavby dřevostavby  a na základě této přípravy probíhá hrubá stavba pouze 3 až 5 dní. Na rozdíl od klasické výstavby rodinného domu, která trvá zhruba 13 měsíců, dřevostavbě stačí pouhých 1 – 3 měsíce.

Díky rychlé výstavbě lze navíc ušetřit za náklady na bydlení. Během výstavby dřevostavby totiž platíte za bydlení dvakrát (za náhradní bydlení během výstavby a hypotéku). Čím je však stavba rychleji postavena, tím dříve můžete jít bydlet a tím vydáte menší náklady za náhradní bydlení.

Snadná instalace vody a elektriky

U dřevostavby je snadná instalace rozvodů vody a elektriky, kterou lze provést ještě před vložením izolace. Vodu i elektriku lze snadno nainstalovat z důvodu oplášťované sendvičové konstrukci.