Jak provonět byt?

Chcete se zbavit nežádoucích pachů a provonět váš byt bez zbytečných chemikálií? Pak si přečtěte tento článek, ve kterém vám rádi poradíme, co je vhodné na dlouhodobé provonění celého interiéru a jakou vůni si zvolit.

Možnosti provonění interiéru

Existuje mnoho způsobů, jak provonět interiér bytu. Klasickou metodou je ohřátí vody v hrnci, do které přimícháte skořici, pomerančovou nebo citrónovou kůru. Dále se často volí také květiny nebo pečení, které dokáže provonět celý byt, nebo spreje, které kromě provonění dokážou pohltit veškeré nepříjemné pachy. Avšak všechny tyto metody mají jedno společné a to že provoní byt pouze krátkodobě.

Dlouhodobé provonění interiéru

V dnešní době již existuje mnoho vůní, které dokážou váš domov provonět dlouhodobě a to i bez použití chemikálií. Na trhu seženete nepřeberné množství vůní do bytu. Lidé často volí klasické vonné svíčky nebo tyčinky, parfém nebo difuzér esenciálních olejů.

Vonné svíčky/tyčinky

Nejvíce využívanou variantou na provonění interiéru jsou vonné svíčky nebo tyčinky. V obchodech seženete různé vůně, barvy, velikosti a dokonce i tvary. Vonné svíčky či tyčinky dokážou byt provonět opravdu intenzivně, avšak nevydrží vonět dlouho stejně jako ostatní varianty.

Interiérové parfémy

Další a velice zajímavou možností jsou tzv. interiérové parfémy. Ty většinou stačí nastříkat na různých místech v bytě a jejich vůně vydrží poměrně dlouhou dobu. Díky tomu se stávají opravdu skvělým pomocníkem pro každého, kdo chce mít po celém bytě nebo domě jednotnou vůni.

Difuzér esenciálních olejů

Poslední dobou získal velice na oblibě aroma difuzér. Pokud však nevíte, oč jde, difuzér esenciálních olejů je konstruován tak, aby za studena vytvořil z vody a přítomného esenciálního oleje jemnou mlhu, která se ve vzduchu v interiéru udrží několik hodin. Na rozdíl od klasických aroma lamp nebo svíček difuzér dokáže vonnou mlhu rozptylovat po místnosti bez zahřívání. Díky tomu nedochází ke vzniku toxických látek, které vznikají při zahřívání olejů.

Výzkumy ukazují, že difúze z olejů dokážou:

  • ničit různé bakterie a plísně
  • eliminovat veškeré zápachy
  • uvolnit tělo a pročistit mysl
  • zlepšit koncentraci a pozornost
  • atd.

Velkou výhodou všech difuzérů je jejich vysoká výdrž a zajímavý design. Dále si můžete vybrat na trhu z velké nabídky různorodých vůní. Jako nevýhodu lze brát, že při špatném nastavení difuzéru je jeho vůně příliš intenzivní a dále dokáže provonět pouze menší prostory.

Výběr vhodné vůně

Při výběru vhodné vůně do vašeho interiéru rozhodně neposlouchejte rady od svého okolí, ale řiďte se pouze svými smysly. Každému se totiž líbí něco jiného, takže vůně, která se líbí vašim rodičům, příbuzným či známým, se nemusí líbit zase vám.

Vůni vybírejte v obchodě, kde máte možnost ke všem vůním přivonět. Koupě vůně přes internet doporučujeme, když už máte jasno ve vůni, která se vám líbí a sedne. Na trhu lze sehnat pět základních druhů vůní – přírodní, květinové, ovocné, citrusové a kořeněné.

Druhy vůní:

  • přírodní vůně – přinášejí do interiéru pocit čistoty a uvolnění, hodí se zejména do koupelny nebo kuchyně a volí je především ti, kteří mají rádi přírodu
  • květinové vůně – vytvoří v interiéru pohodu, uvolnění a romantickou náladu, doporučujeme je použít v ložnici nebo obývacím pokoji, velice oblíbenou květinovou vůní je levandule nebo jasmín
  • ovocné/citrusové vůně – ovocné či citrusové vůně vybízejí lidi k aktivitě, jsou velice svěží, tyto vůně doporučujeme používat v pracovně nebo dětském pokoji
  • kořeněné vůně – jsou velice výrazné, proto při jejich výběru buďte opatrní, kořeněná vůně přináší do bytu pocit uvolnění, pohody a odpočinku, doporučují se pro použití do obývacích pokojů