Jak položit vinylovou podlahu?

Každý, kdo někdy rekonstruoval stávající prostory či uvažoval o nákupu nového bytu či domu, jistě rozmýšlel nad vhodnou podlahovou krytinou. Možností, jakou krytinu do interiéru položit, se naskýtá celá řada a málokdo má ve výběru vhodné podlahy i její správné pokládky zcela jasno.

Cílem tohoto článku je představit vám vinylové podlahy a jejich druhy. Především pak plovoucí vinylové podlahy a vůbec jak položit vinylové podlahy. Rovněž Vám nastíníme, jak pokládka probíhá. Na závěr článku přikládáme praktický video-návod, který Vám samotnou pokládku určitě usnadní.

Představujeme vinyl

Článek je zaměřen na známou podlahovou krytinu, která v poslední době opět získává na popularitě. Jedná se o vinylovou podlahu, která začíná porážet jak plovoucí laminátové, tak dřevěné podlahy. Kombinuje totiž to nejlepší z obou druhů.

Při vyslovení zkratky PVC neboli polyvinylchlorid se řadě z nás vybaví krytiny, jimiž prosluly byty v panelových domech. Vyznačovaly se nevzhlednými mramorovými dekory a širokými svary. Málokdo byl na tento druh krytiny pyšný a často jej schovával např. pod kobercem.

Dnešní vinylové podlahy představují zcela jiný materiál. Jsou odolné vůči oděru i vodě. Pružné, přitom rozměrově stálé a v porovnání s např. s laminátem i pocitově teplejší. Pokud je základem podlahy dřevěná deska opatřená na spodní straně izolační vrstvou, např. korkovou, jedná se o ideální řešení do bytů s dětmi.

Výběr je široký

V současné době je možné vybírat z měkčeného vinylu v rolích nebo z lamel či čtverců z tvrzeného vinylu různých formátů. Co je však nejdůležitější, že nabídka dekorů vinylových podlah je široká a plně kopíruje současné trendy. V nabídce nechybí věrná imitace kamene, dlažby, korku či opotřebovaného dřeva.

Rovněž i povrchová úprava nepokulhává a je reálná včetně plastické struktury. Je tedy možné vybrat vhodnou podlahu do téměř každého interiéru. K dosažení ještě lepších výsledků je možné zakoupit speciální lišty k vinylové podlaze. Realizace podlahy je tedy velice estetická a vkusná, na podhled často k nerozeznání od dřevěné či plovoucí laminátové podlahy.

Pokládka vinylové podlahy

Pokládka vinylových podlah není složitá, avšak nutné při její realizaci dodržet určité náležitosti. Obecně je pokládka plovoucí vinylové podlahy realizována buď lepením či obdobně jako pokládka plovoucí podlahy. Záleží na typu PVC krytiny.

Klasické lepené vinylové dílce

Klasický vinylový dílec se lepí k podkladu, ideálně k betonu, speciálním lepidlem. Podklad musí být dokonale rovný a hladký. V opačném případě se veškeré nerovnosti brzy vyrýsují na povrchu nové podlahy. Kromě toho je potřeba jistá zkušenost s technologickým postupem při lepení. Kritické je obvykle nanesení správného množství lepidla a odhadnutí, kdy je lepidlo vhodně odvětrané a přichystané k položení krytiny.

Také záleží na nanesení lepidla na vhodně velkou plochu, kterou je pokládající schopen dostatečně rychle a přitom přesně zpracovat. Pokládka klasických vinylových dílců by měla být svěřena spíše profesionálům. Pokud jde o pokládku svépomocí, je vhodné střízlivě odhadnout své schopnosti a nejdříve si pokládku vyzkoušet na méně frekventovaném místě.

Vinylové podlahy zámkové

Vzhledem k všeobecné oblibě zámkových podlah se přirozeně zámky objevily i u podlah vinylových. Tyto krytiny jsou známé rovněž jako plovoucí vinylové podlahy, k jejichž výrobě přistupují výrobci dvěma způsoby. První je nalepení krytiny na nějakou pevnou podložku, například na HDF desku.

Vznikne tak plovoucí podlaha podobná například laminátové podlaze. Její výhodou jednoduchá pokládka a také se tímto způsobem sníží citlivost krytiny na kvalitu podkladu. Na druhou stranu toto řešení ztrácí výhodu odolnosti k vlhkosti.

Proto se poslední dobou začínají prosazovat řešení založená na zvýšení tloušťky podkladové vrstvy a jejím vyztužením, což umožňuje zámek vyfrézovat do samotné vinylové krytiny. U této konstrukce krytiny se musí oproti typu na HDF desce dbát na mírně lepší podklad. Je však zachována výhoda odolnosti podlahy vůči vlhkosti.

Závěrem

Vinylová podlaha je moderní podlahová krytina, která se pomalu vrací na výsluní. Její popularita tkví především v kombinaci výhod konkurenčních krytin. Vysoká užitná hodnota a široký výběr dekorů v různých cenových relacích jistě uspokojí každého zákazníka. Pro lepší pochopení doporučujeme přehrát video s názvem pokládka vinylové podlahy video.

Pokládka vinylové podlahy není složitá, přesto doporučujeme její realizaci lepením svěřit spíše profesionálům. Plovoucí vinylové podlahy zvládne položit i zkušený amatér. Komfort je však vyvážen vyšší pořizovací cenou.