Interiér ve skandinávském stylu – jak na něj?

Skandinávské interiéry jsou prostě krásné. Pokud i vy chcete mít takový interiér, nepotřebujete se přestěhovat do jedné ze skandinávských zemí. S našimi tipy si vytvoříte pěkný interiér doma i vy.

Skandinávský styl se stal v posledních letech velkým trendem interiérové designu. Takže není divu, že získává čím dál více příznivců po celém světě a to i v našich zeměpisných šířkách. Částečně lze zásluhu na jeho oblibě přičítat známému švédskému nábytkovému řetězci, který jako první začal u nás prezentovat tento styl.

V jednoduchosti je krása

Základním atributem tohoto stylu je jednoduchost a vyvážený poměr mezi estetikou a funkčností. Skandinávský nebo severský styl je dále elegantní, který nepostrádá funkčnost a praktičnost, která je důležitá k vytvoření pohodlného a harmonického interiéru.

Typický skandinávský interiér je díky použitému nábytku a správných barev světlý a vzdušný. Skandinávci si tím kompenzují zřejmě dlouhou severskou zimu, spojenou s nedostatkem přirozeného denního světla. Proto je pro skandinávský styl hlavní bílá barva, která výborně odráží světlo a dokáže opticky zvětšit celý prostor a provzdušnit ho.

Inspirujte se v přírodě

Dalším typickým rysem skandinávského stylu je využití přírodních materiálů. Ještě donedávna byli obyvatelé severských zemí zvyklí spoléhat na dostupné přírodní suroviny, které dále zpracovávali. Hlavním materiálem je tedy dřevo (zejména bříza a borovice) ve světlejších odstínech. Ve skandinávském interiéru je rovněž běžný nábytek a doplňky vyrobené z kovu, kůže a skla, které jsou doplněné přírodními textiliemi, jako je bavlna, len, vlna atd.

V modernějším interiéru se vyskytuje dokonce i plast – konkrétně plastový nábytek v tlumenějších světlých odstínech nebo doplňky, které bývají výrazně barevnější.

Skandinávský interiér – jak si ho zařídit?

Stejně jako jiné interiérové styly, tak i ten skandinávský nemá pouze jednu variantu. Během svého vývoje vstřebával mnoho vlivů a myšlenek. Skandinávský styl tedy může být více tradiční a rustikálnější nebo moderní až téměř minimalistický.

Základem je:

1. Světlý neutrální základ

Při tvorbě začněte od podlahy. Ta by měla být ideálně ze světlého dřeva (ideální je bělený dub, javor či jasan). Pokud nechcete nebo nemůžete vyměnit podlahu v celém bytě, pracujte s tím co máte a např. na tmavou podlahu rozmístěte menší světlé koberečky, případně ji zkuste natřít na bílo (to ale podle materiálu podlahové krytiny).

Zdi vymalujte bílou nebo světlou barvou. I bílá barva má své teplejší a studenější tóny. Takže pokud je to ve vašich možnostech, jižně situované místnosti vymalujte studenějším odstínem a naopak. Ve skandinávských interiérech skvěle fungují i světlejší odstíny šedé, přírodní tóny či jemné pastelové barvy. Zde se ale řiďte pravidlem světových stran. Bílé nebo světle natřené by měly být také dveře a rámy oken.

2. Správný výběr nábytku

Převážná většina nábytku by měla být ze světlého dřeva – a to buď v jeho přirozené podobě nebo opatřeného bílým nátěrem. Při výběru se zaměřte na odlehčené nábytkové kusy s rovnými liniemi. Masivnější kousky zde nemají místo.

V interiéru kombinujte moderní prvky se staršími vintage kousky. Postel doplňte dřevěným špalkem místo klasického nočního stolu, k jídelnímu stolu pořiďte bílé moderní židle, do prázdného prostoru u zdi pořiďte jednoduchou bílou komodu atd. Těch možností je opravdu mnoho, zkuste zapojit svoji fantazii a s interiérem si vyhrajte. Pamatujte však na to, že celý prostor má působit vzdušně, proto ho příliš nezahlťte.

3. Dotvořte interiér doplňky

Skandinávský styl je známý minimem dekorací a doplňků. Má prostě velmi blízko minimalismu. Pokud ale chcete nějaký ten doplněk pořídit, měl by mít kromě estetického hlediska i praktické využití.

Neutrální barevné schéma

U doplňků se často volí výraznější barvy, které celý interiér oživí a zútulní. Rozbije takový ten pocit, že místnost působí chladně, jako by zde nikdo nebydlel. Chcete-li zachovat neutrální barevné schéma, doporučujeme decentní akcenty černé na rámečcích obrázků, menších nábytkových kusech atd. Černobílá kombinace je velmi oblíbená u koberců a různých textiliích.

Pestřejší barvy

Pokud chcete pořídit něco více výraznějšího, ideální jsou vzorované textilie a doplňky s florálními a folklórními motivy. Nádech retra dosáhnete dekoracemi v odstínech červené, oranžové, žluté, modré nebo zelené.

Doplňky, které by vám v interiéru neměly chybět:

  • svícny z černého nebo stříbrného kovu,
  • obrazy a fotografie zarámované v bílých, dřevěných nebo černých rámečcích,
  • zrcadla, která pomáhají k prosvětlení celé místnosti,
  • obrázky s typografií, hesly, citáty,
  • písmena jako dekorační prvek, která jsou vyrobena z kovu nebo dřeva,
  • čiré skleněné vázy doplněné o větvičky nebo květiny,
  • jednoduché místy ze skla, kovu či kameniny s ovocem,
  • velké úložné koše i menší košíky, misky a krabičky,
  • polštáře a přehoz na pohovku,
  • kusové koberečky z přírodních materiálů (ideální je bavlna a len na léto, vlna, samet a kožešina na zimu),

Osvětlení v hlavní roli

Osvětlením prostě nešetřete. Pro skandinávský styl je důležité doplnění přirozeného světla, takže je zde na něj kladen opravdu velký důraz. Kromě centrálního světla pořiďte různé podlahové i stolní lampy, které navodí příjemnou útulnou amtosféru. Všechny světla vybírejte ve stejném stylu, kombinování se zde nedoporučuje. Častým materiálem je kov v černém, šedém či měděném provedení. U stolních lampiček je to pak sklo a látka. V minimalisticky laděných interiérech se čím dál více používají velké žárovky opatřené barevnými kabely.

U skandinávského stylu je hlavním cílem vytvořit pohodlný a příjemný interiér, ve kterém se prostě budeme cítit dobře. Držte se hlavními zásadami tohoto stylu – tedy použití přírodních materiálů, funkčního a kombinovatelného nábytku jednoduchých tvarů, světlého neutrálního základu s minimem doplňků a vytvořte si tak interiér, ze kterého se vám nebude chtít ven.

Obrázky použity ze stránky
https://freshome.com/64-stunning-scandinavian-interior-design-ideas/