Dřevěné podlahy – výhody, nevýhody a údržba

Dřevěné podlahy patří mezi velice oblíbenou variantu podlahových krytin, neboť přináší do každého domova kousek z přírody a šíří v interiéru příjemnou atmosféru. Z dřevěných podlah vyzařuje teplo a klid, které dodají interiéru útulnost. Dřevěné podlahy jsou vhodné zejména do obytných prostor, kanceláří a dalších objektů s menším zatížením a ohleduplným zacházením.

Naopak se nehodí do místností a prostor, kde je opravdu velké zatížení, neboť se tak zkracuje jejich životnost a mohou se snáze poškodit.

Jaké dřevo podlahy zvolit?

Výběr konkrétního typu podlahové krytiny se odvíjí podle stylu interiéru, předpokládaného namáhání a vkusu.

Dřevěné podlahy se rozdělují podle tvrdosti na:

  • velmi měkké dřevo – má např. smrk, jedle, borovice, vrba, lípa či topol
  • měkké dřevo – do této kategorie spadají podlahy vyrobené z břízy, olše, jalovce nebo modřínu
  • polotvrdé dřevo – do polotvrdých dřevin se řadí stromy jako kaštan jedlý, líska, jilm a platan
  • tvrdé dřevo – podlahy s tvrdým dřevem se vyrábějí z dubu, buku, ořechu, javoru, jasanu, jabloně, hrušky, švestky, akátu či habru

Druhy dřevin

Druhy použitých dřevin se neliší jen podle tvrdosti, ale také podle vzhledu. Zde je několik příkladů, jaké mají jednotlivé podlahové krytiny barevný odstín.

  • smrk – je velice měkké dřevo, jehož barva je bílá s nažloutlým nádechem až žluto-béžová.
  • borovice – má velice měkké dřevo. Tato podlaha po položení má světlý odstín, ale působením světla se časem zbarvuje do červenohnědé barvy.
  • buk – má teplý načervenalý odstín, který je nenápadný. Podlaha vyrobená z buku se hodí zejména do interiéru s výrazným nábytkem a barvou stěn.
  • dub – má žlutohnědý odstín dřeva. Jedná se o nadčasový materiál, a tak je vhodný pro každý styl zařízení. Navíc má výborné vlastnosti, např. nereaguje na světlo, je velice odolný proti namáhání, na rozdíl od jiných dřevin málo nabobtnává.
  • jasan – je krásné strukturované dřevo v různých barevných odstínech. Mezi jeho dobré vlastnosti patří elastičnost a vysoká odolnost proti namáhání.

Výhody dřevěných podlah

Jednou z hlavních výhod dřevěných podlah je to, že se při jejich poškození dají zbrousit. Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost a mohou se několikrát renovovat. Podlahy ze dřeva mají výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou tedy vhodné i do místností se zabudovaným podlahovým vytápěním.

Díky jejich dobré elasticitě chrání dřevěné podlahy končetiny při chůzi a nárazech. Dřevěné podlahy se na rozdíl od podlah s umělými hmotami minimálně nabíjí statickou elektřinou, proto nepřitahují prach ani různé alergeny.

Nevýhody dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou časově náročnější na údržbu. Při vysokých změnách teploty a nadměrné vlhkosti dochází ke vzniku spár na podlaze. Proto by se dřevěné podlahy měly pokládat do místností, kde se teplota pohybuje kolem 20 ˚C a vlhkost vzduchu je okolo 60 %.

Dřevěné podlahové krytiny jsou na rozdíl od jiných materiálů výrazně dražší. Pořizovací cena se odvíjí od zvoleného materiálu podlahy. Na trhu jsou k dispozici i levnější dřevěné podlahové krytiny, ty jsou však vyrobeny z měkčího dřeva, které lze snadněji poškodit.

Péče a údržba dřevěných podlah

Dřevěné podlahy nejsou na údržbu příliš náročné, avšak vyžadují větší péči než ostatní druhy podlahových krytin. Při pravidelné údržbě je vhodné dřevěnou podlahu setřít suchým, nebo drobet navlhčeným mopem. Navlhčený mop však použijeme pouze v případě, pokud je dostatečně vyždímán. Vlhkost totiž dřevěným podlahovým krytinám nedělá dobře, a pokud by voda do podlahy zatekla, mohlo by dojít k jejímu poškození.

Povrchová úprava dřevěných podlah

Pravidelná údržba a péče dřevěné podlaze nestačí. Podlaha po několika letech potřebuje renovaci (přebroušení podlahy a její následné nalakování), aby získala zpět krásný a zdravý vzhled. Životnost dřevěné podlahy lze ovlivnit používáním speciálních přípravků na ně určených, jedná se např. o různé leštěnky, vosky, laky, oleje.

Na co si dát u dřevěných podlah pozor?

Jak již bylo výše zmíněno, dřevěné podlahy jsou velice náchylné na vysokou teplotu a vlhkost v dané místnosti. Špatná teplota a vlhkost se může na podlaze podepsat tak, že se na ni mohou objevit různé nerovnosti jako nežádoucí spáry. Mezi další nepřátele dřevěných podlah patří různé hrubé nečistoty a písek, které mohou podlahu poškrábat.

Podlaha se může poškodit nohami od různého nábytku (např. od židlí, stolu, těžkých skříní aj.). Tomu lze předejít podlepením nábytku. Dřevěné podlahy jsou vhodné zejména pro ty, kteří chtějí podlahu s přirozeným vzhledem. Tyto podlahy navozují v interiéru pocit tepla, útulnosti a pohody.

Kde koupit dřevěné podlahy?

Také uvažujete nad novou dřevěnou podlahou? Potom byste se měli poohlédnout tam, kde mají mnohaleté zkušenosti a kromě prodeje provádí i pokládání a rekonstrukci podlahových krytin. V Praze a Středočeském kraji patří k těm nejlepším AMADEO podlahy – dřevěné podlahy Praha.