Co všechno obnáší rekonstrukce?

Každá budova potřebuje jednou za čas kompletní rekonstrukci. V 70. – 80. letech se hojně stavěly panelové domy i menší rodinné, které měly sloužit pouze jako přechodné bydlení na několik desítek let. Tyto domy jsou dodnes obývány nájemníky, konkrétně se jedná přes čtyři miliony obyvatel a nikdy nebyly konstruovány na bydlení na 100 a víc let.

Aby tyto domy nebyly vnímány jako staré a nevzhledné budovy, je potřeba investovat do rekonstrukce. Pokud se o rekonstrukce panelových domů zajímáte a jednu z takových budov vlastníte, je nejvyšší čas začít s její rekonstrukcí.

Co rekonstrukce přinese?

Postupem času se každá věc opotřebí. Tak je to i s panelovými domy. Díky revitalizace budov lze nejenom prodloužit jejich životnost, ale také zlepšit celkový vzhled budovy a tím zvýšit celkovou hodnotu, zlepšit pohodlí a komfort bydlení nájemníků a snížit celkové náklady za vytápění. Každý dům vyžaduje po určité době částečnou nebo celkovou rekonstrukci.

Jaké závady se nejčastěji u domů objevují?

Nad rekonstrukcí budovy byste měli přemýšlet ve chvíli, kdy dům vykazuje velké množství závad. Nejběžnějšími opravami jsou opravy fasád, stěn, střech a výměny oken a dveří. U panelových domů záleží především na jejich stáří a celkovém stavu. Nejčastěji se však objevují závady jako špatné těsnění střechy oken a vstupních dveří, špatná izolace, pronikání vlhkosti, statické poruchy, koroze balkonů nebo trhliny na budově v místech ukotvení balkonů.

Co vše se během rekonstrukce provádí?

Rozsah rekonstrukce závisí vždy na celkovém stavu budovy. Mezi nejzákladnější se řadí zateplení fasády, výměna oken a dveří, rekonstrukce či výměna balkonů, revitalizace střechy nebo oprava výtahů.

Zateplení fasády

Zateplení fasády patří mezi to nejzákladnější, co se při rekonstrukci provádí. Hlavní činností kvalitní zateplené fasády je chránit budovu před deštěm, mrazem a větrem. Kromě zateplení se nová fasáda podílí také na estetickém vzhledu budovy, čímž zvyšuje jeho současnou hodnotu. Kvalitní rekonstrukce sníží energetické výdaje spojené s provozem budovy, zvýší se tak celková hodnota i životnost budovy a díky změně vzhledu působí budova lepším dojmem.

Výměna starých oken a dveří

Abychom zabránili velkým ztrátám tepla, je nutné vyměnit všechna okna a vstupní dveře na budově. Díky jejich výměně lze totiž snížit vytápění až o 60 %. Kromě vytápění se zlepší také celková kvalita bydlení a ovzduší v interiéru, neboť lze tímto krokem odstranit vyskytující se plísně.

Rekonstrukce či výměna balkonů

S výměnou oken se často provádí rekonstrukce nebo výměna balkonů. Balkony sice nepřináší finanční úlevu jako okna a dveře v souvislosti s energií, ale přispívají ke zlepšení celkového vzhledu budovy, čímž se příznivě zvýší hodnota celé nemovitosti.

Revitalizace střechy

Střecha je velice důležitou součástí každého domu, neboť nás chrání před vnějšími nepříznivými vlivy – konkrétně před deštěm a sněžením. Aby nedocházelo k protékání a promrznutí střechy, před rekonstrukcí je zapotřebí provést důkladnou prohlídku, na základě které se stanoví rozsah oprav.

Oprava výtahů

Nejméně žádanou jsou rekonstrukce výtahů. Ty se provádějí kvůli zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti při přepravě osob. Kromě výše uvedeného se provádějí i méně rozsáhlé práce jako oprava omítky, odstranění zatékání, průniky zemní vlhkosti a mnoho dalších úkonů. Rekonstrukce budov se provádí hlavně kvůli jejich obnově, prodloužení životnosti a zlepšení celkových užitných vlastností.